Tekil Mesaj gösterimi

Alt 11-05-2010, 01:10   #1 (permalink)
daywest
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Karaciğer ve Pankreas

Karaciğer ve pankreasın vücudumuzda önemli görev*leri vardır. Sindirim kanalının dışında olsalar bile oni*kiparmak bağırsağına yani incebağırsakların ilk kısmı*na sindirim suları akıtırlar. Karaciğer binlerce minik kim*ya fabrikası şeklinde çalışan lobüller ihtiva eder. Lobül gıdaları işleyerek ve bir kısmını de*polayarak kan dolaşımına verir. Lobülün görevleri ara*sında onikiparmakbağırsağı için safra üretmek de var*dır.
Karaciğer ve Pankreas

Karaciğer koyu yeşil bir safra üreterek yağların eri*tilmesine ve sindirilmesine yardımcı olur. Karaciğer saf*rası onikiparmakbağırsağı tarafından kullanılana dek saf*ra kesesinde depolanır. Yağlı bir yiyecek yediğimizde karaciğerimiz daha fazla safra üreterek safra kesesine ak*tarır. Bu safraya karışan mineraller daha sonra safra ke*sesi taşları oluşturabilirler.
Karaciğerimiz: Karmaşık bir organ
Karaciğer vücudumuzdaki en büyük organdır. Ge*lişmiş bir insan vücudunda ağırlığı iki kiloya kadar ula*şabilir. Karaciğer kan ihtiyacını iki kanaldan sağlar. Bi*rinci kanal kalpten gelen ve oksijen açısından zengin kan ikinci kanal ise gıda açısından zengin olan ve incebağır*saktan gelen kandır. Karaciğer kan ihtiyacının beşte bi*rini kalpten beşte dördünü bağırsaktan karşılar. Karaciğer amino asitler gibi gıdaları vücudun diğer kesimle*rinde kullanılabilecek şekilde işler. Aynı zamanda kara*ciğer vitamin ve minarelleri depolayarak ihtiyaç duru*munda kana karıştırır ve bu yolla vücuda aktarır. Kara*ciğerin diğer bir görevi de glikojen şeklinde karbonhid*rat depolamasıdır. Beyin kaslar ya da diğer organların enerji ihtiyacı göstermeleri halinde bu glikojen glikoza çevrilir.
Glikojenin oluşturulması pankreasın kana insülin adı verilen bir hormonu aktarmasıyla başlar. Vücudun in*sülin üretememesi diabet hastalığına yol açar. Şeker has*talığı adıyla da bilinen bu hastalık kanda aşırı miktarda glikoz birikmesine yol açar.

Sindirime yardımcı olmasının yanı sıra karaciğerin vücutta başka görevleri de vardır. Mesela eski alyuvar*ları ayrıştırır. Diğer bir görevi de vücut için zararlı ola*bilecek zehirli maddeleri -alkol ve ilaçların kullanılma*yan kısımları gibi vücudun dışına atmasıdır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır