Tekil Mesaj gösterimi

Alt 23-05-2010, 08:12   #1 (permalink)
daywest
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow CveÇ harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

Cinsel Soğukluk : Tam manasıyla tatmin olamayan kadının cinsel ilişkiye gereği gibi cevap vermemesine; tip dilinde frijidite denir. Nedeni daha çok ruhsaldır. Aşağıdaki reçeteleri kullanmakta fayda vardır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik su
Hazırlanışı : 1 çay bardağı suya 1 kahve kaşığı kekik konur. Kaynatılıp süzülür. Ilık ılık içilir.

Çarpıntı : Tıp dilinde palpitasyon denilen çarpıntının nedenleri çeşitlidir. Bir kalp hastalığı söz konusu değilse; fazla sigara içmek alkol yorgunluk sinirlenmek kansızlık hazımsızlık çay kahve veya zehirlenmelerden kaynaklanabilir. Yorgunluk sinirlilik veya kötü alışkanlıklardan kaynaklanan çarpıntılarda aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane su.
Hazırlanışı : 2 bardak kaynak suya 1 çorba kaşığı nane konur. 20 dakika bekletilip süzülür. Çarpıntı hallerinde 1 çay bardağı içilir.

Çıbanlar : Derideki kil keseleri veya bezlerinin hastalanması sonucu ortaya çıkan sızıntılı ıslak kabarcıklara çıban denir. Katiyetle sıkılmamaları gerekir. Çıbanı olgunlaştırmak maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Soğan
Hazırlanışı : Orta boyda 1 kuru soğan külde pişirilir. Ortasından kesilip çıbanın üzerine sarılır.

Çıkıklar : Kemiklerden herhangi birinin oynak yerinden kısmen veya tamamen ayrılmasına çıkık denir. Bu durumda yapılacak ilk is doktora gitmektir. Sonra aşağıdaki reçetelerden herhangi biri uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sığır kıyması karabiber.
Hazırlanışı : 250 gram sığır kıymasına 2 çorba kaşığı toz kara biber ekilip yoğrulur. Sonra temiz bir sargı bezine yayılıp çıkığın üzerine sıkıca sarılır.

Çiçek Hastalığı : Tıp dilinde variola denilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık şiddetli titreme ve 41 derece ateşle ortaya çıkar. Hastalık mikrobunun vücuda girmesiyle ortaya çıkması arasında geçen süre 10-14 gündür. Hasta istirahat ettirilir başkaları ile görüşmesi yasaklanır. Doktorun tavsiyelerine uyulur. Bol su ve şerbet içirilir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Gül
Hazırlanışı : Çiçek döküntülerinin üzerine dövülmüş kuru gül sürülür.
Çiller : Çoğunlukla beyaz tenli kırmızı saçlı kimselerde görülen çiller yüze serpilmiş ufak lekeler halindedir. Nedeni; cildin güneşe karşı gösterdiği tepkidir. Olgunlaşmış çillerin yok edilmesi mümkün değildir. Ancak koruyucu önlemler alınır. Yüzünde çil olanların güneşte fazla durmamaları ve yüzlerini sık sık yıkmaları tavsiye edilir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Pirinç su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 kahve fincanı pirinç konup kaynatılır süzüldükten sonra yüz yıkanır.

Çocuk Felci : Omuriliğin ön kordonlarının iltihaplanması sonucu felçle neticelenen bir hastalıktır. Tıp dilinde poliomelitis denir. Bilhassa yaz ve sonbahar aylarında görülür. Nedeni bir çeşit virüstür. Lağım sularının yiyeceklere bulaşması sineklerin taşıdığı mikroplar hastalığa yakalanmış kişinin ağız ve burnundan çıkan damlacıklarla bulaşır. Çocuk felcine küçükler yakalanabileceği gibi büyükler de yakalanabilir. Hastalık mikrop kapıldıktan 7-21 gün içinde ortaya çıkar. Hastada ateş baş ağrısı boğaz ağrısı kusma yorgunluk boyunda kasılma ve sırt ağrıları vardır. Hastalığın ilk günlerinde gerekli tedaviye başlanmazsa özellikle kol ve bacaklarda felç görülür. Hastalığın başlangıcında hastayı diğer kimselerden ayırmak ve yatırmak gerekir. Çocuk felcinden korunmak için Salk asisi veya Sabin asisi yaptırmak gerekir. Bu asinin ilki çocuk 6 aylık olmadan önce ikincisi ilk aşıdan 2 ay sonra üçüncüsü ikinci aşıdan 6 ay sonra yapılır. 5 ve 15 yaşlarında da tekrarlanır. Tedavi için mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Çocuklarda Gelişme Bozuklukları : Çocuklarda görülen gelişme bozukluklarının çoğu kötü beslenmeden kaynaklanır. Bunun yani sıra; geçirilen bir hastalıktan kaynaklanan veya irsi olarak da gelişme bozukluğu görülebilir. Nedeni test etmek için doktora başvurmak gerekir. Gelişmeye yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sinirli yaprak otu su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 2 avuç sinirli yaprak otu konur. Kaynatılıp süzülür. Sabah aksam birer su bardağı içilir.

Çok Uyumak : Bir ila 4 yaşları arasındaki çocukların; geceleri 13 öğleden sonra da 2 saat olmak üzere günde 15 saat uyumaları sıhhatli büyümelerini sağlar. 5 ile 7 yaşları arasındaki çocuklara ise geceleri 11-13 saat uyku yeterlidir. 8-14 yaşları arasında 9-11 saat; 15 yaşından sonra da 8 saat uyku yeterli gelir. 20 yasini geçenlere 6-8 saat gece uykusu yeterlidir. Hiçbir hastalığı olmadığı halde normalden fazla uyumayı alışkanlık haline getirenlere aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kurutulmuş patlıcan.
Hazırlanışı : Öğle yemeklerinde kurutulmuş patlıcan yenir.

Çürükler : Cilt yırtılmadan altındaki bir kılcal damarda görülen kanama halk arasında çürük denir. Tıp dilinde ise ekimoz denir. Bu gibi durumlarda yapılacak ilk is çürüğün üzerine soğuk su ile kompres yapmaktır. Ayrıca aşağıdaki reçetelerde uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Alabalık.
Hazırlanışı : Küçük bir alabalık uzunlamasına kesilip çürüğün üzerine sarılır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (23-05-2010)