Tekil Mesaj gösterimi

Alt 17-08-2010, 01:31   #1 (permalink)
daywest
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Çocuğunuzda geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılır?


Çocuklarda geniz eti sorununun nasıl tedavi edileceğini ameliyatın şart olup olmadığını biliyor musunuz? Geniz eti tedavisi ve ameliyatıyla ilgili sorularımızı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Atilla Şengör yanıtlıyor.

Geniz eti burun boşluğunun arka kısmıyla yumuşak damağın yani boğazın üst kısmında yer alır. Genellikle çocuklar 14 yaşına gelene kadar küçülür ve kaybolur.

Geniz etini büyüten nedenler arasında enfeksiyonlar gelir. Aşırı büyük olduğu zaman burun boşluğunun gerisini tıkar ve bu nedenle burunda soluk alıp vermeyi güçleştirir. Çocuklarda buna bağlı olarak burun tıkanıklığı ya da apne (uykuda solunumun kısa süreli durması hali) gibi bazı sorunlar ortaya çıkar.

Geniz etinin büyüdüğü nasıl anlaşılır?

Çocuğunuzun işitme azlığı sık geçirilen orta kulak enfeksiyonu sinüzit üst solunum yolu enfeksiyonu gibi şikayetleri varsa geniz eti büyümüş olabilir.

Geniz eti tedavisinde ameliyat şart mı?

Geniz etinin neden büyüdüğü bu durumda önemlidir. Yapısal bir büyüme olabileceği gibi alerji ve geçirilen sık enfeksiyonlar nedeniyle de büyümüş olabilir. Bu durumda alerji belirtilerine yönelik birtakım tedaviler uygulanır. Ya da geçirilen sık enfeksiyonları azaltarak geniz etinde bir miktar küçülme beklenebilir.

Özellikle;

* Çocuğun ağız ve yüz gelişimini bozduğu
* Müzmin orta kulak problemlerine neden olduğu durumlarda
* Apne (uykuda solunumun kısa süreli durması hali) durumlarında ameliyat ediyoruz.


Geniz etinin alınması tehlikeli bir ameliyat mı?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bazı riskler vardır. Başlıca risk kanamadır. Çocuklarda özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çocuk ameliyat sonrası herhangi bir kanama esnasında bunu ifade edemeyebilir. Bunun için çocuk ameliyat sonrasında gece hastanede gözetim altında tutulmalıdır.

Anesteziyle ilgili birtakım riskler vardır. Ama son dönemlerde anestezi ilaçlarındaki ve tekniklerdeki gelişimlerle bunlar oldukça azaldı. Önemli olan anestezi veya ameliyatın yaratacağı sorunlar değil ameliyatın genel olarak uygun donanımlı hastanelerde yapılmasıdır.

Genellikle ameliyatı takip eden sonraki sabahta çocuk taburcu edilir. Çocuğun ameliyat sonrası dönemde çok hareketli olmaması sıcak ve sert gıdalar almaması daha çok soğuk veya ılık sıvı ağırlıklı beslenmesi gerekir.

Ameliyat sonrası gerçekleşebilecek enfeksiyonlara karşı antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

Geniz eti operasyonu hangi yaşta yapılmalı?

Üç yaşın altında genellikle ameliyat etmemeye çalışıyoruz. Ancak çocuğun gelişimini engelleyecek düzeyde bir solunum sıkıntısı varsa ya da sonraki yaşantısını olumsuz etkileyecek bir durum söz konusuysa çocuk doktoru ve anestezi uzmanıyla görüşülüp bu yaş daha erkene çekilebilir.

Genel olarak geniz eti yaş ilerledikçe kendiliğinden küçülüp kaybolduğu için 14 yaşından sonra pek uygulamıyoruz bu ameliyatı. Ama bir asimetri varsa ya da tümörel bir durumdan şüpheleniyorsak yaş sınırı yoktur geniz etinden biyopsi ya da geniz eti ameliyatı uygulanabilir.

Geniz eti büyüdüğü halde alınmazsa ne olur?

Sürekli ağız solunumu yapan çocukta yumuşak ve sert damak bölgesi gerektiği gibi gelişemez. Bu gelişmenin düzgün olabilmesi için dilin damağa uygun şekilde temas etmesi gerekir. Çocuk ağız solunumu yaparsa bu gelişim tam olamaz ve yüksek bir damak meydana gelir. Ayrıca yüzün ve dişlerin yapısı da olumsuz etkilenir. Çocukta ifadesiz bir yüz görünümü oluşur. Ayrıca yine benzer orta kulak ve uyku problemleriyle çocuğun okul başarısı da olumsuz yönde etkilenir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (17-08-2010)