Tekil Mesaj gösterimi

Alt 05-12-2010, 04:52   #1 (permalink)
mormavi
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Karika Türkiye Kitap Tanıtımı

Karikatürkiye - Karikatürlerle Cumhuriyet Tarihi Karikatürkiye kitabıKarikatürlerle Cumhuriyet Tarihi


Karika Türkiye Kitap Tanıtımı


1.Cilt - Tek Parti ve Demokrat Parti Dönemi (1923 - 1960)

2.Cilt - 27 Mayıs'dan Liberalizme (1960 - 1991)

3.Cilt - Merkezin Çöküşünden Muhafazakar Demokasiye (1991 - 2008)

Cumhuriyet tarihi hiç böyle anlatılmamıştı. Bilimle anlatıldı şiirle anlatıldı romanla tiyatro oyunuyla sinemayla belgeselle müzikle anlatıldı... Ama karikatür sahne almamıştı hiç. Halbuki karikatür bu sürece başından itibaren tanıklık etti; kendi ısırgan diliyle.

Bu 85 yıl içinde yaşanan olaylar kadar karikatürün bu olayları ele alış biçimi de Cumhuriyet tarihinin nasıl oluştuğunu her dönemin siyasi atmosferini ve zihniyet dünyasını gösteriyor. Karikatürün eleştirel dozundaki düşüklük demokrasinin dozundaki düşüklüğü de yansıtıyor.

Karikatürlerle Cumhuriyet Tarihi dört yıllık özverili ve özenli bir çalışmanın ürünü. Ülkemizin tek karikatür tarihçisi Turgut Çeviker Cumhuriyet'in 85 yıllık tarihi boyunca yayınlanmış bütün önemli gazete ve dergileri taradı. En az 500.000 karikatürü elden geçirdi. Seçilenler temizlendi gereken yerlerde kısa açıklamalarla 'desteklendi'. Sonunda161 karikatürcünün 1258 karikatürüyle Türkiye'nin siyasal ve toplumsal tarihi inşa edildi.

Bu üç ciltlik kitap Cumhuriyet tarihinin dönüm noktalarını temel alan 7 dönem / bölümden oluşuyor. Her dönemin ayırdedici özelliklerini belirten dolayısıyla karikatürleri anlamlandırmamızı kolaylaştıran çerçeve metinleri Dr. Ahmet Kuyaş (Galatasaray Üniversitesi) yazdı. Murat Belge ise bu tarihle paralellik içinde Türk Karikatürü'nün serüvenini kaleme aldı.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, mormavi adlı üyemize teşekkür etti.
Я (06-12-2010), nimlahza (06-12-2010)