Tekil Mesaj gösterimi

Alt 11-12-2010, 06:32   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir?

Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir?

Milli Egemenlik
  • Demokraside egemenlik millete aittir. Millet bu hakkını temsilcileri (milletvekilleri) aracılığıyla kullanır. Yönetenler gücünü milletten alır. Hiçbir kimse zorla iş başına gelemez. Bu esas anayasamızda şöyle belirtilmiştir: “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”


Hürriyet ve Eşitlik
  • Demokraside hürriyet ve eşitlik esastır. Hürriyet başkalarına zarar vermeden her şeyi yapabilmektir. Bütün insanlar hürdür. Herkes serbestçe düşünür ve düşüncelerini açıklayabilir.
  • Eşitlik hiçbir ayrım olmaksızın herkesin kanun önünde aynı haklara sahip olmasıdır. Hiç kimseye din dil ırk cinsiyet siyasi düşüncesinden dolayı farklı işlem yapılamaz.


Siyasi Partiler
  • Demokratik yönetimlerde ülke sorunlarının çözüm yolları üzerinde aynı düşünceyi paylaşan insanlar bir siyasi parti kurabilirler. Vatandaşlar bu siyasi partilerden birine üye olabilirler. Ülkemizde Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ilk kurulan parti Halk Fırkası’dır. Fırka parti anlamına gelir. Cumhuriyetin ilanından sonra partinin adı Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur.
  • Siyasi partiler anayasa ve ilgili kanun hükümlerine uygun olarak faaliyetlerini sürdürürler. Siyasi partilerin hepsi devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü kabul eder. İnsan haklarına saygılıdır. Millet egemenliğini esas alır. Demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine bağlıdır.
  • Demokrasilerde hükümeti kurma görevi genellikle seçimler sonucunda en çok milletvekilliği kazanan partiye verilir. Hükümeti kuran partiye iktidar partisi denir. Diğer siyasi partiler ise mu*halefet partileri olarak adlandırılır. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır.


1946 yılında Türkiye’de ilk kez birden fazla partinin katıldığı seçimler sonucunda çok partili hayata geçildi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır