Tekil Mesaj gösterimi

Alt 12-01-2011, 09:50   #1 (permalink)
mormavi
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kuranda Hileden Bahseden Ayetler

Hileyle ilgili ayetler kuranda hile ile ilgili ayet kuranda hileden bahseden ayetler


Size bir iyilik dokununca tasalanırlar size bir kötülük isabet ettiğindeyse buna sevinirler. Eğer siz sabreder ve sakınırsanız onların 'hileli düzenleri' size hiçbir zarar veremez. Şüphesiz Allah yapmakta olduklarını kuşatandır.
(AL-İ İMRAN SURESİ / 120)


İman edenler Allah yolunda savaşırlar; inkar edenler ise tağut yolunda savaşırlar öyleyse şeytanın dostlarıyla savaşın. Hiç şüphesiz şeytanın hileli-düzeni pek zayıftır.
(NİSA SURESİ / 76)


Böylece biz her ülkenin önde gelenlerini -orada hileli- düzenler kursunlar diye- oranın suçlu-günahkarları kıldık. Oysa onlar hileli-düzeni ancak kendilerine kurarlar da bunun şuuruna varmazlar.
(EN'AM SURESİ / 123)


Onlara ne zaman bir ayet gelse derler ki: "Allah'ın elçilerine verilenin bir benzeri bize de verilene kadar biz kesin olarak inanmayacağız." Allah elçiliğini nereye vereceğini daha iyi bilir. Bu suçlu-günahkarlara kurdukları hileli-düzenleri nedeniyle şiddetli bir azab ve Allah katında bir küçüklük isabet edecektir.
(EN'AM SURESİ / 124)


İşte size böyle... Gerçekten Allah kâfirlerin hileli-düzenlerini boşa çıkarıcıdır.
(ENFAL SURESİ / 18)


İnsanlara şiddetli bir sıkıntı dokunduktan sonra bir rahmet dokundurduğumuz zaman ayetlerimiz konusunda hileli bir düzen kurmak (bir entrika çevirmek) onlar için (bir alışkanlık ve kötü bir edinim)dir. De ki: "Düzen kurmada (karşılık vermede) Allah daha hızlıdır. Şüphesiz bizim elçilerimiz sizin 'geliştirmekte olduğunuz düzenleri' yazmaktadırlar."
(YUNUS SURESİ / 21)


Böylece Rabbi duasını kabul etti ve onların hileli düzenlerini kendisinden uzaklaştırdı. Çünkü O işitendir bilendir.
(YUSUF SURESİ / 34)


Hükümdar dedi ki: "Onu bana getirin." Ona elçi geldiğinde (Yusuf:) "Efendine (Rabbine) dön de ona sor: "Ellerini kesen o kadınların durumu neydi? Doğrusu benim Rabbim onların hileli düzenlerini gerçekten bilendir."
(YUSUF SURESİ / 50)


(Yusuf aracıya şunu söyledi:) "Bu (itiraf Vezirin) yokluğunda gerçekten kendisine ihanet etmediğimi ve gerçekten Allah'ın ihanet edenlerin hileli-düzenlerini başarıya ulaştırmadığını kendisinin de bilip öğrenmesi içindi."
(YUSUF SURESİ / 52)


Bu sana (ey Muhammed) vahyettiğimiz gayb haberlerindendir. Yoksa onlar (Yusuf'un kardeşleri) o hileli-düzeni kurarlarken yapacakları işe topluca karar verdikleri zaman sen yanlarında değildin.
(YUSUF SURESİ / 102)


Her nefsin bütün kazandıkları üzerinde gözetici olana mı (baş kaldırılır?) Onlar Allah'a ortaklar koştular. De ki: "Bunları adlandırın (bakalım). Yoksa siz yeryüzünde bilmeyeceği bir şeyi O'na haber mi veriyorsunuz? Yoksa sözün zahirine (veya boş ve süslü olanına)mi (kanıyorsunuz)? Hayır inkâr edenlere kendi hileli-düzenleri süslü-çekici gösterilmiştir ve onlar (doğru) yoldan alıkonulmuşlardır. Allah kimi saptırırsa artık onun için hiç bir yol gösterici yoktur.
(RA'D SURESİ / 33)


Onlardan öncekiler de hileli-düzenler kurmuşlardı; fakat düzen kuruculuğun (tedbirlerin karşılık vermelerin) tümü Allah'a aittir. Her bir nefsin ne kazandığını O bilir. Bu yurdun sonu kimindir inkâr edenler pek yakında bileceklerdir.
(RA'D SURESİ / 42)


Gerçek şu ki onlar hileli-düzenler kurdular. Oysa onların düzenleri dağları yerlerinden oynatacak da olsa Allah katında onlara hazırlanmış düzen (kötü bir karşılık) vardır. (İBRAHİM SURESİ / 46)

Onlardan öncekiler hileli-düzenler kurmuşlardı da Allah(ın azab emri) onların kurdukları yapıların temellerine geldi böylece üstlerindeki tavan tepelerine çöktü; azab onlara şuurunda olmadıkları yerden gelmişti.
(NAHL SURESİ / 26)


Sabret; senin sabrın ancak Allah(ın yardımı) iledir. Onlar için hüzne kapılma ve kurmakta oldukları hileli-düzenlerden dolayı sıkıntıya düşme.
(NAHL SURESİ / 127)


Böylelikle Firavun arkasını dönüp gitti hileli düzenini (yürütecek büyücüleri) bir araya getirdi sonra geldi.
(TAHA SURESİ / 60)


"Sağ elindekini atıver onların yaptıklarını yutacaktır; çünkü onların yaptıkları yalnızca bir büyücü hilesidir. Büyücü ise nereye varsa kurtulamaz."
(TAHA SURESİ / 69)


Onlar hileli bir düzen kurdu. Biz de (onların hilesine karşı) onların farkında olmadığı bir düzen kurduk.
(NEML SURESİ / 50)


Artık sen onların kurdukları hileli-düzenin uğradığı sona bir bak; biz onları ve kavimlerini topluca yerle bir ettik.
(NEML SURESİ / 51)


Za'fa uğratılanlar da büyüklük taslayanlara: "Hayır siz gece ve gündüz hileli düzenler (kurup) bizim Allah'ı inkar etmemizi ve O'na eşler koşmamızı bize emrediyordunuz" dediler. Azabı gördüklerinde pişmanlıklarını saklarlar; biz de inkâr edenlerin boyunlarına halkalar geçirdik. Onlar yaptıklarından başkasıyla mı cezalandırılacaklardı?
(SEBE' SURESİ / 33)


(Hem de) Yeryüzünde büyüklük taslayarak ve kötülüğü tasarlayıp düzenleyerek. Oysa hileli düzen kendi sahibinden başkasını sarıp-kuşatmaz. Artık onlar öncekilerin sünnetinden başkasını mı gözlemektedirler? Sen Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın ve sen Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir dönüşüm de bulamazsın.
(FATIR SURESİ / 43)


Böylece o katımızdan kendilerine bir hak ile geldiği zaman dediler ki: "Onunla birlikte iman edenlerin erkek çocuklarını öldürün; kadınlarını ise sağ bırakın." Ancak kafirlerin hileli-düzeni boşa çıkmakta olandan başkası değildir.
(MÜ'MİN SURESİ / 25)


"Göklerin yollarına. Böylelikle Musa'nın ilahına çıkabilirim. Çünkü ben onun yalancı olduğunu sanıyorum." İşte Firavun'a kötü ameli böyle çekici kılındı ve yoldan alıkonuldu. Firavun'un hileli-düzeni 'yıkım ve kayıpta' olmaktan başka (bir şey) olmadı.
(MÜ'MİN SURESİ / 37)


Sonunda Allah onların kurdukları hileli-düzenlerinin kötülüklerinden onu korudu ve Firavun'un çevresini de azabın en kötüsü kuşatıverdi.
(MÜ'MİN SURESİ / 45)


Yoksa hileli-bir düzen mi kurmak istiyorlar? Fakat (asıl) 'o inkâr edenler hileli-düzene düşecek olanlardır.
(TUR SURESİ / 42)


O gün ne hileli-düzenleri kendilerine herhangi bir şeyle yarar sağlayacak ne yardım görecekler.
(TUR SURESİ / 46)


"Ve büyük büyük hileli-düzenler kurdular."
(NUH SURESİ / 22)


Şayet kurabileceğiniz hileli bir düzeniniz varsa durmaksızın bana karşı kurun.
(MÜRSELAT SURESİ / 39)


Doğrusu onlar hileli bir düzen planlayıp kuruyorlar;
(TARIK SURESİ / 15 )


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır