Tekil Mesaj gösterimi

Alt 28-01-2011, 04:20   #1 (permalink)
mormavi
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Sanat Egitiminin Amaci...

Sanat eğitiminin amacı
Sanat eğitiminin amacı nedir?

Sanat eğitimi güzel sanatların tüm alanlarını ve biçimlerini içine alan okul içi ve okul dışı yaratıcı eğitimdir. Sanat eğitiminin amacı yapılmış olanları yineleyen değil yeni şeyler yapabilme yeterlilikleri olan insanları yetiştirmektir. Sanat eğitim bilimindeki birikimin ürünü olan çağdaş görüşler; kişinin bir bütün olarak sanatı anlaması öğrenmesi iletişim ve etkileşime girmesi ile yaratıcı etkinlikte bulunmasını içermekte ve böylece sanat eğitimi alanı yeni ve çağdaş bir nitelik kazanmaktadır.

Genel eğitim kapsamında sanat eğitimi sanatların yasa ve tekniklerini kullanarak bireye estetik kişilik kazandırmayı hedefleyen bir eğitim alanıdır. Sanat eğitimi sürecinde; algılama bilgilenme düşünme tasarlama yorumlama ifade etme ve eleştirme davranışları estetik ilkeler doğrultusunda sanatların dili kullanılarak edinilir. Bu eğitim alanında birey; resim müzik tiyatro dans şiir öyküroman heykel seramik fotoğraf yaratıcı drama film video gibi sınırsız sanat evreninden kendine en uygun dili seçme şansına sahip olarak kendini ifade olanağı bulmaktadır.

Sanatsal yaratma eyleminin özyapısı incelendiğinde üç temel aşamadan oluştuğu görülür. Bu aşamalar sanat eğitiminin de temel aşamalarıdır. Eğitim sistemindeki sanat dersleri de bu düşünce ile ele alınmalıdır. Sanat hem bilgi birikimi ve hem de deneyim olarak okullarda öteki konu alanları gibi kendi amaçlarını gerçekleştirmek için var olmalıdır.

Sanat eğitiminin amaçları saptanırken sanatın öz değerlerinin bireyin sanatsal ve kültürel gereksinimlerine olan katkısı dikkate alınmalıdır. Bu açıdan bakıldığında sanatın yapısındaki aşamalar sanat dersleri için de geçerlidir. Bunlar;

1.Bilgilenme aşaması
2.Yaratıcı düşünme aşaması
3.Sanatsal anlatım aşamasıdır.
Sanat eğitimi bu üç aşaması ile bireyi zihinsel duyusal duygusal ruhsal sosyal bedensel tüm özellikleri ile kavramakta; bu aşamaları yaşayan birey birçok önemli olumlu davranışı kazanırken estetik bir kişilik de geliştirmiş olmaktadır. Sanat eğitimi her yaş ve düzeyde insan için gereklidir; özel yetenek gerektirmez. İnsan; aklı ve duyguları ile öznelliği ve nesnelliği ile gerçekliği ve imgelemi ile bir bütündür. Bu bütünlüğün korunması ve geliştirilmesi için eğitim sisteminde Matematik Fen Tarih Dil gibi bilime dayalı derslerle Edebiyat Resim Müzik Tiyatro Dans gibi sanat derslerinin dengelenmesi gerekir.

Özetle sanat eğitimi yaratıcılığın ön planda tutulduğu eleştirel düşünmenin geliştirildiği her öğrencinin kişisel gelişimi ve eğilimleri paralelinde yönlendirilmeye çalışıldığı güvenilir bir eğitim çeşididir.

Eğitimin her kademesinde yürütülecek çalışmalar öğrencilerin yaratıcı düşünce güçlerini ortaya çıkaracak onları kalıplara sokmayacak özgürce kendilerini ifade edebilecekleri şekilde olmalıdır. Temel amaçları çocuğu görmeye aramaya sormaya denemeye sonuçlandırmaya alıştırmak olan sanat eğitimi eğitimin her kademesinde kesintiye uğramadan devam etmelidir.

Vikipedi özgür ansiklopedi


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (03-02-2011)