Tekil Mesaj gösterimi

Alt 14-03-2011, 06:07   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kan Bağışı Neden Önemlidir?

Kan Bağışı Neden Önemlidir? - Kan bağışının hastaya kan verene kan verilen hastaneye ve topluma faydası nedir?

Kan Bağışı Yaşam İçin Yapılan Bir Armağandır Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır.Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanabilmektedir.

Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır.


18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler.


Yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır.


Kan bağışlamak isteyen kişilere çok kapsamlı bir sorgulama uygulanır. Bu sorular sonunda kan vermeniz uygun bulunmayabilir ancak bu sizin sağlıklı olmadığınız anlamına gelmez.


Kan bağışlamaya uygun bulunursanız sizden steril ortamda 450 ml kan alınır. Kan verme işlemi ortalama 30 dakika sürer. Alınan kanın raf ömrü 35-42 gün arasıdır.
Bu kanda 4 hastalık araştırılır; sarılık B C AIDS ve frengi. Bu testler negatif yani kanınız temiz bulunursa ihtiyacı olan hastaya verilir çoğu durumda da yaşam kurtarır.
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kan Merkezi’nde kan bağışlayan bağışçılarımıza kanlarında yapılan testlerin sonuçları açıklamalarla bildirilir isteyen kişilere bu fırsatla hepatit B aşı programı uygulanır.


Herkes için çok önemli olan kan grubu bilgisi ileri teknoloji ile bakılarak özel kan grup kartı verilir.


Ayrıca hastanemizde üç kez kan bağışlayan bağışçılarımıza dilediği öğretim üyesi için ücretsiz muayene fişi verilir.


Ancak herşeyin ötesinde eşsiz bir bağış olan kan bağışı hastalarımız için yerine başka bir şey konulmayan bir hediyedir bizler de bağışçılarımıza minnet duyuyoruz.
Bugün Özel Bir Şey Yapın Kan Bağışlayın Yaşam Armağan Edin.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır