Tekil Mesaj gösterimi

Alt 22-04-2011, 07:09   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Göz Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Göz Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Göz Hastalıkları Belirtileri nelerdir
Göz Hastalıkları Belirtileri hakkında bilgi
Göz Hastalıkları nelerdir

Göz Ağrısının nedenleri çeşitlidir. Az ya da aşırı ışıkta çalışmak sonucu gözlerin yorulması gözdeki herhangi bir kısmın iltihaplanmış olması göze yabancı bir cisim kaçmış olması göz ağrısına neden olabilir. Ayrıca göz bozukluğu ve göze tam uygun olmayan gözlükler de ağrıya neden olabilir.

Sinüzit yarım başağrısı grip nezle ve ateşli hastalıklar da göz çevresinde ağrıya neden olmaktadır. Özellikle sinüzitin neden olduğu ağrı göz ağrısı ile karıştırılabilmektedir. Sinüzitten kaynaklanan göz çevresindeki ağrı ile gözdeki sorunlardan kaynaklanan göz ağrısı arasındaki en belirgin fark sinüzitten kaynaklanan ağrının baş hareketlerine göre şiddetinin değişmesidir.


İritis Nedir? Gözbebeği İltihabı diğer adıyla İritis gözün renkli kısmı olan gözbebeğinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen addır.

İritis Belirtileri: Hasta ışığa fazla bakamaz. Gözlerinde veya gözlerinin üst kısmına gelen bölgede şiddetli ağrılar vardır. Gözlerde sulanma ve kızarıklık da görülür. Göze dikkatle bakıldığında; renkli kısmın etrafındaki rengin de koyulaştığı görülür.

Göz Sulanması Nedir? Göz gözü korumak ve gözün kayganlık ve berraklığını sağlamak için yavaş ve sabit bir hızda gözyaşı üretir. Gözyaşının yetersiz olması durumuna Göz Kuruluğu; göz kapaklarından taşacak seviyede salgılanmasına ise Göz Sulanması denir.

Göz Sulanması Nedenleri göze kaçan yabancı cisimler göz ve göz kapağındaki bozukluklar göz içinde iltihaplanma nezle özellikle çocuklarda glokom (göz tansiyonu yüksekliği) ve gözyaşı kanallarındaki darlık ya da tıkanmalar olabilir. Ayrıca; ağlama heyecan yorgunluk sıcak soğuk ya da ışık da gözün yaşarmasına neden olabilmektedir.

Göz kapağı şişliğinin nedenleri: Göz kapaklarının şişmesinin çeşitli nedenleri olmakla birlikte şişmeye en çok aşırı ağlama böcek ısırması alerjiler iltihaplanma nezle ve kızamık neden olabilmektedir. Göz kapağındaki geçmeyen ve sürekli hal almış şişlikler kalp ve böbrek hastalıklarının da habercisi olabilir.

Göz Tansiyonu - Glokom Nedir? Göz Tansiyonu Glokom olarak da bilinir göz içindeki sıvı basıncının görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek düzeyde olması durumuna denir. Tedavi edilmediği takdirde görme kaybına neden olabilen Göz Tansiyonu tüm dünyada kalıcı görme kaybına en fazla neden olan hastalıktır.

Göz Tansiyonunun (Glokomun) Nedenleri: Glokom göziçi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal olarak tıkanıklık oluşması veya sonradan bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Göziçi sıvısının yeterli boşalamamasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselir ve yükselen göziçi basıncı da görmeyi sağlayan göz siniri hücrelerinin beslenmesini engeller. Göz siniri hücreleri yükselen göziçi basıncı nedeniyle hasar görerek yavaş yavaş öldükçe çevreden merkeze doğru görme kaybı ortaya çıkar. Hücrelerin tümü öldüğü zaman kalıcı total görme kaybı oluşur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır