Tekil Mesaj gösterimi

Alt 28-04-2011, 03:16   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hücresel Bağışıklık Nedir? - Hücresel Bağışıklık Hakkında

Hücresel Bağışıklık Nedir? - Hücresel Bağışıklık Hakkında

Bakteri virüs ve mantarların yaptığı enfeksiyonlara ve antijenlere karşı özel hücreler oluşturulması şeklinde bağışıklıktır. Bu hücreler lenfosit adı verilen beyaz kan hücreleridir. Hücresel bağışıklığı sağlayan lenfositlere T lenfosit adı verilir. T lenfositler yabancı dokuları da yok eder. Organ naklinin zorluğu yabancı dokuları yok etmeye çalışan T lenfositlerden kaynaklanır.

Vücutta oluşan antijene onu taşıyan bir lenfosit bağlanarak antijenleri etkisiz hale getirir. Bazen de makrofaj denilen hücreleri uyararak harekete geçirir.

Antijenin vücuda girişinden kanda antikorun görülme¬sine kadar yaklaşık bir haftalık durgun bir evre geçer. İlk antikor tepkisi yavaş yavaş düşük bir noktaya kadar artar daha sonra ise düşer. Buna birincil tepki denir. Antijenin ikinci defa bu bireye girişinde da¬ha kısa bir durgunluk evresinden sonra hızlı bir antikor üretimi başlar. Buna da ikincil tepki adı verilir. Antikorun ikincil tepkisi oldukça yüksek bir seviyeye kadar artar daha sonra yavaş yavaş azalır. Yeniden zaman zaman antijen verilmekle antikor düzeyi yüksek tutulabilir. İkin¬cil tepki sürekli doğal enfeksiyonların etkisi altında kalan ve daha önce antijen almış bireylerde ortaya çıkar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır