Tekil Mesaj gösterimi

Alt 30-04-2011, 05:28   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav kaygısı nedir sınav kaygısının nedenleri sınav kaygısı kimlerde olur

Sınav Kaygısının Nedeni Ne?

Bütün kaygı durumları stresli bir olgunun önceden duyulan merağa karşı tepkidir. Bütün diğer kaygı türleri gibi sınav kaygısı da vücudu ve aklı etkiler. Stres altındayken vücudunuz tehlikeye hazırlıklı olması açısından “adrenalin” denilen bir tür hormon salgılar. Bu terleme klap çarpıntısı ve hızlı nefes alma gibi fiziksel reaksiyonlara neden olur. Bu hisler yumuşak ta yoğun da olabilir.

Olabileceğini düşündüğünüz kötü şeylere odaklanmak ta sınav kaygızını tetikler. Örneğin zayıf almaktan endişe duyan kişi “Her şeyi unutursam ne olacak?” ya da “Ya sınav çok zorsa!” gibi düşüncelere kolaylıkla kapılabilir. Sınav kaygısı yaşayan insanlar fiziksel tepkileri konusunda da stres yaşarlar. Örneğin onlardan “Aman Allah’ım ellerim nasıl titriyor…” ya da “Kusarsam ne olacak” gibi cümleleri duymanız oldukça muhtemeldir. Sınav kaygısı hain bir döngü içerir. Kişi ne kadar çok kötü düşüncelere odaklanırsa kaygı o kadar artar. Bu insanın daha kötü hissetmesine neden olur ve bu yüzden kafası pek çok karmaşık korkularla bezenir bu da doğal olarak sınavdaki başarının daha kötü olmasına yol açar.

Kimler Sınav Kaygısı Yaşamaya Daha Eğilimlidir?
Normalde de kaygı seviyeleri çok yüksek olan ve mükemmeliyetçi kişiler sınav kaygısı sorunlarını daha şiddetli yaşarlar. Bu özelliklere sahip kişiler hatalarını kabul etmekte zorlanırlar ya da en iyi skordan daha düşük almayı kaldıramazlar. Sınav kaygısı bu tür durumlarda büyür.

Sınavlara yeterince hazırlanmamış ama iyi notlar almak isteyen öğrenciler de sınav kaygısı yaşar. İnsanlar birkaç sebepten ötürü sınavlara hazırlıksız hisseder: Yeterince çalışmamışlardır çalışma materyalini zor bulmuşlardır ya da muhtemelen bir gece önce iyi uyumadıkları için yorgun hissediyorlardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır