Tekil Mesaj gösterimi

Alt 01-05-2011, 09:12   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uyuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi: Tedavi bütün aile fertlerine aynı anda uygulanmazsa başarısız kalır. Tedavide; Wilkinson pomat Kwell Scatin gibi ilaçlardan biri kullanılabilir. Şahıs önce keseli bir banyo yapar ve banyoyu müteakip ilacını boynundan tırnağına kadar ovarak sürer ve elbiselerini giyer. 24 saat sonra yıkanmadan aynı şekilde ilacını sürer. 24 saat sonra da iyice yıkanır ilaç sürünmez ve yeni elbiselerini giyer. Eski elbiseler yatak takımları ise kaynatılır ütülenir. İyileşme olmayan hallerde 7-10 gün sonra tedavi tekrarlanır. Başarılı uygulamaya rağmen 1-2 hafta kaşınma devam edebilir.

Uyuz ehil ve vahşî hayvanlarda da görülen bir hastalıktır. Genellikle uyuza tutulan hayvanlarda kıllar dökülür deride kepeklenme kabuklanma ve şiddetli kaşıntılar olur. Hasta hayvanlarla temasta bulunan herkese bulaşan bu hastalık bilhassa seyis ve hayvan bakıcılarında daha çok görülmektedir. Hayvan uyuzu amilleri deri içine girmedikleri için tedavisi kolaydır. İlk şart hayvandan uzaklaşmaktır.

Memleketimizde sık rastlanan bir uyuz çeşidi de arpa uyuzudur. Buğday arpa mısır fasulye gibi hububat tozlarından bulaşır. Deride şiddetli kaşıntı ve döküntüler olur. Belirtiler 3-4 günde şiddetlenip sonra yavaş yavaş iyiliğe döner. Tedavi için sirkeli veya tuzlu suyla yıkanmak kafidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır