Tekil Mesaj gösterimi

Alt 09-06-2011, 03:04   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuklara uygun spor dalları nelerdir?

Çocuklara uygun spor dalları nelerdir?

Çocuklara uygun spor dalları nelerdir?
Fiziksel aktivite; durağan yaşam ve obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli rol oynuyor. Ayrıca; kas-iskelet sistemi gelişimini olumlu yönde destekliyor. Bunlara ek olarak çocuğun sosyalleşmesine yardımcı oluyor özgüvenini artırıyor. Tüm bu nedenlerle çocuğun yaşına uygun sporu seçmek önemli.


Yüzme tüm yaşlar için uygun bir spor olmakla birlikte futbol ve basketbol gibi sporlar çocukların koordinasyonlarının yeterli duruma geldiği 6 yaş ve sonrası için uygun oluyor. Zıplama gerektiren voleybol ve basketbol sporları boy uzamasına katkıda bulunacağı için çocukların bu tür sporlara özendirilmesi önemli.


Tabii ki bunlar için kesin olarak bir kural koymak mümkün olmuyor ve çocuğun kendi istekleri doğrultusunda bir spora yönlendirilmesi önemli oluyor. Şunu da unutmamak gerekir ki sporun etkisi sadece fiziksel değil aynı zamanda ruhsal ve ekip çalışmasına yatkın bireylerin gelişmesine yardımcı oluyor.


Çocukların spor yapmasına engel teşkil edebilecek durumlar arasında kalp-akciğer hastalıkları metabolik hastalıklar ve bazı ortopedik rahatsızlıklar sayılabiliyor. Çocukların hızlı büyüme döneminde kasların kemiklere yapıştığı bölgelerde aşırı spor aktivitesine bağlı ağrılar ortaya çıkabiliyor. Bu durumda aktivitelere düşük seviyelerde başlanmalı ve yoğunluğu kademeli olarak artırılmalı. Aşırı spor aktivitelerinden sonra bazen çocuklarda topuk ve diz ağrısı olabiliyor. Spora başladıktan sonra kemik ve eklem ağrısı olan çocukların değerlendirilmesi pediatrik ortopedist tarafından yapılması en sağlıklısı oluyor.

Ayrıca uzmanlar tarafından sene içerisinde düzenli spor yapan çocuklar ile yaz okulunda spora başlayacak çocukların farklı gruplarda yer alması öneriliyor.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır