Tekil Mesaj gösterimi

Alt 14-06-2011, 02:51   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İç Anadolu Bölgesinin Su Kaynakları Nerelerdir?

İç Anadolu Bölgesinin Su Kaynakları Nerelerdir?

İç Anadolu Bölgesinin Su Kaynakları Nelerdir
İç Anadolu Bölgesinin Yeraltı Kaynakları
İç Anadolu Bölgesinin Akarsuları Nehirleri Gölleri

Orta Kızılırmak Bölümü

İç Anadolu'nun Çankırı'dan Toroslar'a kadar uzanan içine Kızılırmak yayını alan kısmıdır. Alan bakımından bölgenin en büyük bölümüdür. Kuzey kesimi daha engebelidir. Güney kesiminde plato ve ova düzlükleri yaygındır. Ortada ise geniş Kızılırmak platosu bulunur. Erciyes volkanik dağı bu bölümde yer alır.Kapadokya bu bölümde yer alır. Niğde-Nevşehir.

Yukarı Sakarya Bölümü

Bu bölüm Kızılırmak'ın Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu arasına sokulan yukarı çığırını kaplar. İç Anadolu'nun en küçük en engebeli bölümüdür.Ortalama yükselti 1300-1650 metre arasındadır.

Dağlarla kuşatılmış bir havza görünümündedir. En*gebeli olduğu için tarım alanlarının oranı daha düşüktür. Nüfusu seyrek kentleşme oranı düşüktür. Bölgenin kışın en soğuk bölümü burasıdır. Bölümde Sivas ili bulunmaktadır. Bolumun en onemli sehri Sivas'tır.

Bölgenin en büyük gölü Tuz Gölü'dür. Bu göl bu*harlaşmanın etkisiyle yazın büyük ölçüde küçülmektedir. Tuz Gölü tektonik oluşumludur. Derinliği fazla de*ğildir. Gölün alanı kışın ve ilkbaharda fazla alan kapla*dığı halde yazın buharlaşma ve beslenme yetersizli*ğinden dolayı kapladığı alan azalır. Tuz ihtiyacımızın %30'unu karşılar. Diğer önemli gölleri ise Akşehir Eber Ilgın (Çavuşçu) Tuzla Seyfe Mogan ve gölleridir. Sakarya nehri üzerinde ise Sarıyar ve Gökçekaya barajları bulunur.

Yağışların azlığı bölgenin deniz etkisine kapalı olmasından kaynaklanmaktadır. Denizden gelen nemli hava kütlesi nemini dağların denize bakan yamaçlarında yağış halinde bırakır. İç Anadolu Bölgesi'ne doğru eserken artık kurudur.

Bölgede görülen yağışlar konveksiyonel ve cephe*sel kökenlidir. Kırkikindi adı da verilen konveksiyonel yağışlar İlkbaharda yaygındır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır