Tekil Mesaj gösterimi

Alt 15-06-2011, 12:46   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rüzgarın Oluşumu Nasıldır?

Rüzgarın Oluşumu Nasıldır?

Yüksek atmosfer basıncından düşük atmosfer basıncına doğru hareket eden havaya rüzgar denir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi rüzgarın temel sebeplerinden birisi basınçtır. Burada bahsi geçen yüksek basınç ve düşük basınç bölgelerinin oluşumuna etki eden faktör ise Güneş�tir. Çünkü gün boyu güneş ışınları eşit bir şekilde yeryüzü tarafından emilmezler. Yani bazı bölgeler çok fazla enerji alırken bazı bölgeler az enerji almaktadırlar. Böylece farklı atmosfer basınçları görülmektedir.


Rüzgar Fizik Alanında Hangi Teori ve Kanunlarla ilgilidir?

Rüzgarın oluşumunda bir çok etken vardır. Fakat bunların temelinde basınç vardır. Basınç farkından dolayı oluşan hava akımına rüzgar denilmektedir. Yani Rüzgar soğuk havanın etkili olduğu yüksek basınçtan sıcak havanın etkili olduğu alçak basınca doğru hareket eden hava akımıdır.

Rüzgara Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Basıncın dışında rüzgara etki eden faktörlerden diğerleri ise sıcaklık hareket teorileridir. Bunların dışında rüzgarın yönüne etki eden faktörlerden birisi de Dünya�nın dönme yönüdür. Dünya�nın dönme etkisinin rüzgarın yönüne olan etkisini araştıran kanun ise �Coriolis Kuvveti�dir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır