Tekil Mesaj gösterimi

Alt 07-10-2011, 09:59   #1 (permalink)
nimlahza
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Herkes Tek Başına Ölür - Hans FALLADA

Dünya klasiklerinin unutulmuş eserlerinden biri olan Herkes Tek Başına Ölür ilk baskısından yaklaşık altmış yıl sonra tekrar okurlara kavuşarak hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Amerika İngiltere Fransa Almanya ve İsrail’de yüzbinler satan yirmiden fazla dile çevrilen ve çevrilmeye devam eden roman şimdi Everest Yayınları’nın dünya klasikleri dizisi kapsamında ilk defa Türkçede.
1940’ların Berlin’inde Quangel çifti sıradan sayılabilecek bir yaşam sürmektedir. Otto Quangel fabrikadaki işine gidip gelmekte Anna Quangel Nazi Partisi’nin kadın kolundaki çalışmalarına devam etmektedir. Bir gün cephedeki oğullarının ölüm haberini almalarıyla beyinlerinde bir kıvılcım çakar. Yalnızca iki kişi de olsalar bu acımasız faşizme meydan okumaları gerektiğini fark ederler. Böylece Gestapo memurlarını Hitler yanlısı komşularını aile dostlarını ve daha nice Berlinliyi kapsayan bir kovalamacanın ortasında bulurlar kendilerini.
20. yüzyıl Alman edebiyatının en heyecan verici isimlerinden biri olan Hans Fallada’nın gerçek bir hikâyeden esinlenerek yazdığı ve ölümünden kısa bir süre önce tamamladığı Herkes Tek Başına Ölür her kitaplıkta mutlaka bulunması gereken bir cilt.
“Herkes Tek Başına Ölür sokaktaki insanı anlatıyor. Zorbalığa dayanan düzenler tarafından ezilen herkesin ahlaki bir zorunluluk olaraközgürlüğü ve insan haklarını korumak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini savunuyor. Öte yandan verilen ütopik mutlakiyet sözleriyle büyülenen kitlelerin terörün egemenliğini nasıl kabullenip desteklediklerini ve böylece insani duygularını nasıl kaybettiklerini gösteriyor.”Moris Farhi
“Nazilere karşı Alman başkaldırışıyla ilgili yazılan en güzel kitaplardan biri.” Primo Levi


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
mormavi (07-10-2011)