Tekil Mesaj gösterimi

Alt 16-10-2011, 07:44   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

sindirim sistemi hangi sistemlerle ortak çalışır ?

Sindirim sistemi sindirim olayının çoğunu gerçekleştirse bile yardımcı organlarla birlikte çalışmak zorundadır.bu organlar doğrudan veya dolaylı olarak sindirim olayına yardımcı olurlar.bu organlar.

Sindirime Yardımcı Organlar :

Karaciğer ve pankreas salgıladığı sindirim enzimleri (salgıları) ile sindirime yardımcı olan organlardır. Bu organlar salgılarını on iki parmak bağırsağına verirler.


a) Karaciğer :

Karın boşluğunda midenin sağ üst kısmında bulunan en büyük iç organıdır. Karaciğer safra (öd) salgısını üretir kandaki şeker (glikoz) miktarını ayarlar ve glikoz depolar bazı vitaminleri (A K D) üreterek depolar zehirli maddelerin etkisini yok eder. (Çok zehirli olan amonyağı daha az zehirli olan üre ve ürik asite çevirir).

Safra (öd) sıvısı safra kesesinde depolanır ve buradan ince bağırsağa (on iki parmak bağırsağına) verilir. Safra (öd) sıvısı büyük yağ moleküllerinin daha küçük parçalara ayrılmasını ve yağların (mekanik
) sindirimini sağlar.b) Pankreas :

Midenin alt kısmında yer alan yaprak şeklindeki organdır (karma bezdir). Pankreas pankreas öz suyu salgısını üreterek ince bağırsağa (on iki parmak bağırsağına) verir. Pankreas öz suyu salgısında karbonhidrat protein ve yağların sindirilmesini sağlayan enzimler bulunur. (Amilaz = karbonhidrat tripsin = protein lipaz = yağ). Ayrıca salgıladığı hormonlar sayesinde (insülin ve glukagon) kandaki glikoz (şeker) miktarını ayarlar.c- Sindirim Sistemi Bezleri :

Sindirime yardımcı olmak için sindirim enzimi (salgı) üreten mide tükürük ve ince bağırsak bezleri sindirim sistemi bezleridir.1) Tükürük Bezleri :

Tükürük salgısını üretirler. Tükürük ağızda besinlerin yumuşatılmasını sağlar. Tükürük bezleri dil altı kulak altı ve çene altında bulunur.2) Mide Bezleri :

Mide öz suyu salgısını üretirler. Mide öz suyu salgısının içinde mukus mide asiti (tuz asiti) pepsin renin enzimleri bulunur.

Mukus midenin iç yüzeyini örterek mide asitinin zarar vermesini önler.

Mide asiti pepsin renin besinlerin parçalanmasını ve besinlerle gelen mikroorganizmaların yok edilmesini sağlar.


3) İnce Bağırsak Bezleri :

Salgıladığı salgılar ile ağızda sindirilemeyen karbonhidratların midede sindirilemeyen proteinlerin on iki parmak bağırsağında sindirilemeyen yağların sindirilmesini sağlar.


Enzimlerin Sindirimdeki Görevi :

Enzimler sindirim olayının gerçekleşmesini sağlayan salgılardır. Enzimler enerji vermesi için kullanılan büyük moleküllü besin içeriklerinin kimyasal sindirim sonucu kana ya da hücrelere girebilecek kadar küçük moleküller haline dönüşmesini sağlar. Besin içeriklerinin kimyasal sindirimlerinin başladığı ve bittiği yerler farklıdır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır