Tekil Mesaj gösterimi

Alt 04-11-2011, 07:42   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yemekleri Yavaş Yemenin Faydaları Nelerdir?

Yavaş Yemek Yemenin Faydaları Nelerdir?

Yavaş Yemek Sağlıklı Yemektir
Üç çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak çocukluğumda çoğu zaman masadan en son ben kalkardım. Ama büyüdükçe geride kalmamak için bu sefer daha hızlı yemeyi öğrendimse de şimdi keşke hiç öğrenmeseydim diyorum.

Hızlı Yemek Sorunlara Yol Açar
Hızlı yemenin bende açtığı en temel sorun hazımsızlıktı. Bazen midemin ağzımın hızına yetişmediğini düşünüyorum ki (gerçekte hazımı kolaylaştıran sıvıların çalışması ve hazım sürecini tamamlanmasının 15-20 dakika tutuğunu unutmayalım). Çoğu zaman yemeğimi bitirmeme tabağım boş olmasına rağmen hala açlık hissediyorum. Bu durumlarda aç olup olmadığımı bile bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da yavaş yemeye başladıkça hazım sorunlarını aşacağımdır.
Hızlı yemenin yarattığı diğer bir sorun da sosyal ilişkelere yansımasıdır. Birileri daha yemeğini yerken benim çoktan bitirmemin yarattığı rahatsızlığı anlatamam. Bu durum aynı zamanda masadaki sohbetin de kesilmesine sebep oluyor. Özellikle birileri ile lokantaya giderken çoğu zaman arkadaşım tabağını yarılamadan garsonun tabağımı kaldırdığını utanarak izledim.

Yavaş Yemenin Karşılığı Az Yemektir
Araştırmalara göre yavaş yemek az yemeği de kendiliğinden getiriyor. Rhode Adaları Üniversitesi’nin yaptığı araştırma yavaş yemekle daha az kalori alma arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gözler önüne seriyor. Bunu yanında aynı araştırma yemekten sonra kendimizi uzun süre aç hissetmememizin sebebinin yavaş yemek olduğunu gösteriyor.

Daha Yavaş Yemek İçin Bir Kaç Öneri
Artık yavaş yemenin daha sağlıklı olduğuna dair kafamda hiç bir soru işareti kalmadığına göre bana sadece bunu uygulamak kalıyor. Burada benim de uygulayacağım yavaş yemek için bir kaç tavsiye bulacaksınız:
Küçük lokmalar alın ve yutmadan önce en az dört ila beş kez güzel bir çiğneyin. Yeni lokmayı almak için ağzınızın boş olmasına dikkat edin.
Her lokmadan sonra elinizdeki kaşık ve çatalınızı lokmanızı yutana kadar masaya bırakın.
Yemek yerken başka şeylerle meşgul olmayın. Yemek sırasında televizyon izleyen ya da gazete-dergi okuyan kişiler daha hızlı yemek yerler.
Başka bir kişi ile birlikte yemek yerken sadece ağzınız boşken konuşmaya özen gösterin.
Yemek masasına oturduğunuzda yemeye başlamadan önce kısa bir süre dinlenin ve kendinize ‘Ben yavaş yiyeceğim ve bu yemekten tad alacağım’ deyin. Yemek boyunca da zaman zaman kısa aralarla dinlenin.
Farklı yemekler yemeğe çalışın. Çünkü farklı alışık olmadığımız tadlardaki yemekler bizi yavaşlatırken bildiğimiz yemekleri doğal olarak daha hızlı yeriz.

Yavaş Yemenin Ödülleri Var
Yavaş yemenin ödülü midemizi de aşan başka anlamlar taşır. Yavaş yemek demek yediğimizden ve etrafımızdaki herşeyden zevk almak demektir. Bu da sağlıklı bir yaşamın bir parçasıdır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır