Tekil Mesaj gösterimi

Alt 01-12-2011, 04:32   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yeryüzündeki Irklar Nelerdir?

Yeryüzündeki Irklar Nelerdir?

Irk insan türünün belli başlı ve devamlı çeşitlerini tanımlamak için kullanılan deyimdir. Herkesin bildiği gibi yeryüzünde birbirinin tamamen eşi iki insana rastlamak olanağı yoktur. Fakat insanların hepsi birçok bakımdan benzerlik gösterirler.

Halen dünyada yaşayan yaklaşık olarak 3.000.000.000 (3 milyar)ı aşkın insanı belirli ırk guruplarına ayırmak güçtür. Ancak genel bir bakışla insanların % 43 ünün sarı % 33 ünün beyaz %24ünün de siyah ırka mensup olduğu anlaşılır. Başka türlü söylemek gerekirsedünya nüfusunun 3/2 sini "renkli" insanlar meydana getirmektedir.

Irkların ayrımında iki esas daha doğrusu iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan biri insanların deri ve saç yapısına göreöteki de kafatası yapısına bakılarak ırk guruplarına ayrılmasıdır. Kafatasına göre gruplandırmada kafanın tepeden bakıldığı zamanki görülüşü esas tutulur. Kafatası yapısı esas tutularak yapılan gruplandırma üç sınıftan oluşur:

1 ) Dolikosefal (uzun kafa)

2) Brakisefal (kısa kafa)

3) Mezosefal (orta kafa)

Irklara göre ayrılıklarkafa yapısı yüzdudaklar ve gözlerboy saç ve deri rengi karakteristikleriyle kendini belli eder. Dünyada yaşayan belirli insan tiplerini şöylece sıralayabiliriz:

1. Australoid -Avustralya yerlileri ve Hindistan'ın güney kesimlerinde yaşayanlar bu guruba girerler. Saçlar dalgalı burun düz ten rengi koyudur. Çene yapısı çıkıktır.

2. Negroid -Negro (zenci) ırkın en belirgin karakteristiği tenin rengi saçın kıvırcıklığı burnun yassılığıdır.

3. Mongoloid -Moğollar ÇinlilerJaponlar Eskimolar ve Kırmızıderililer bu ırk gurubuna girerler. Saçları siyah elmacık kemikleri çıkık gözkapakları şişkincedir.

4. Nordik -Uzun boylusarışın genellikle mavi gözlü olurlar. Kuzey Avrupa kökenlidir. Sonradan bütün dünyaya yayılmışlardır.

5. Akdeniz Gurubu

6. Alpin Tip

-İskoçya'dan İtalya'ya Kuzey Afrika'dan Hindistan'a kadar olan çevrelerde yaşayanların büyük bir kısmı bu guruba girer. Orta boylu uzun başlı dar yüzlü ve koyu renk gözlü olurlar.

- Kısa boylu geniş başlı ve düz saçlıdırlar. Fransa'da Orta Avrupa'da ve Rusya'da yaşayanların büyük bir bölümü bu tipe dahildir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır