Tekil Mesaj gösterimi

Alt 01-12-2011, 05:39   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İlk Ekmek Nezaman Üretildi?

İlk Ekmek Nezaman Üretildi?

Her ülkenin dünyanın her çevresinin kendine has yemekleri vardır. Fakat dünyanın neresinde olursa olsun insanların hiç değişmeyen ortaklaşa yediklerihemen hemen tek tip sayılabilecek bir yiyecekleri vardır kio da "ekmek"tir.

Söz konusu ülkeyeşartlarınaolanaklarına göre bu yiyecek maddesininyani ekmeğin yapılışında kullanılan bazı maddelerbiçimikalitesi farklılıklar gösterebilir. Ancak temelde bunların hepsi gene ekmektir. Mısır ekmeği çavdar ekmeği olması buğdaydan yapılmasıtavada veya saçta pişirilmesituz katılıp katılmaması esasta bir değişiklik sayılmaz.

Ekmeğin vazgeçilmez temel besin olması insanın çok eski zamanlardan beri bunun değerini besleyici tarafını fark etmişhiç değilse sezinlemiş bulunmasına dayanmaktadır.Gerçekten debuğday tanelerini ilk çiğneyen insan bunun doyuruculuğunu anlamıştır.

Sonradan taşlar arasında buğday tanelerini ezerek una dönüştüren Mısırlılar bu işi İsa'dan 3000 yıl önce yapmışlardı. Unu hamur haline getirmek için su katmış yoğurmuşbiçim vermişfırınımsı oyuklarda ya da toprağın üzerinde pişirmişlerdi.

Bir süre tutulmuşekşimiş hamurun "maya" niteliğini ilk bulan da gene Mısırlılardır. Eski Mısır mezarlarındabu ekmeklerin taşlaşmış örnekleri bulunmuştur.İbraniler ilk ekmeklerini ince tabakalar halinde fırınlıyor ve dilim dilim kesmek yerine galeta veya peksimet gibi kırıyorlardı. "Somunun kırılması" deyimi belki de o çağlardan zamanımıza kadar ulaşmıştır.

Daha önce de söylediğimiz gibi çeşitli ülkeler ve topluluklar yaşadıkları çevrenin şartlarınaolanaklarına göre ekmek yapmaktadırlar. Öyle ki fasulye unu patates ağaç kabuğu pirinç bezelyeden ekmek yapıldığı gibiUzak Doğunun bazı bölgelerinde kurutulmuş deniz yosunu akgürgen kozası bile ekmek yapımı için malzeme olarak kullanılmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır