Tekil Mesaj gösterimi

Alt 05-12-2011, 05:18   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Esrarın Fizyolojik Etkileri

Akciğere etkisi:

Bu noktada esrarın kullanım şekli ön plana çıkar. Eğer esrar sürekli tütün ile sarılıp kullanılıyorsa tütünün neden olduğu kuru öksürük balgam kuru bronşit gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Buradaki etkilerde tütün başroldedir. Esrarlı sigara genellikle hava ile sert şekilde ciğerlere çekildiğinden tütünün etkiside normal sigaradan fazla olacaktır. Şaşal bong kova diye tabir edilen kullanım yöntemleri akciğer için daha zararlıdır. Özellikle "kova" yani dumanın pet şişeye doldurulup birden çekilmesi uzun süreli tekrarlanmada akciğer için oldukça tehlikelidir.
Bir süre esrar kullananlarda burun mukozasında ve konjuklivalarda kuruma olur.
Kalbe Etkisi:
Esrar kalp hızı ve kan basıncını arttırır.

Beyne etkisi:

Esrar algısal bilgilerin hipokampusa girişini ve işlenmesini baskılar.
Böylece öğrenme bellek ve algıların duygu ve motivasyonla entegre olmasını sağlayan limbik sistem etkilenir. Ayrıca hipokampusa bağlı olan öğrenilmiş davranışlar bozulur.
Beyinde küçülme (serebral atrofi) görülebilir. Unutkanlığa sebep olur.

İştaha etkisi;

Nature dergisinin 2001 Nisan sayısındaki bir çalışma marihuananın neden iştah artırdığını daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Endokanabinoidler denen moleküller yani beynimizde zaten var olan marihuana benzeri kimyasalların görevi beyindeki resöptörlere bağlanıp açlığı harekete geçirmektir. Beynin hipotalamus bölgesinde yer alan bu endokanabinoidler gıda alınımından sorumlu olan kanabinoid reseptörlerini uyarırlar. Marihuanadan gelen kimyasallar ise bu kanabinoid reseptörlerine bağlanıp açlığa neden olurlar. Biraz karmaşık değil mi? Belki de kafanız bunu almayacak kadar iyidir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır