Tekil Mesaj gösterimi

Alt 05-12-2011, 09:52   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk Harflerinin Kabulü

Türk Harflerinin Kabulü

Tarihin başlangıcı yazının bulunduğu günlerde başlamıştır. O dönemlerde insanlar duygularını düşüncelerini yazılarla anlatmışlardır.


Eski Türkler atalarımız tarihleri boyunca birçok farklı alfabe kullanmış. Türklerin geliştirmiş olduğu ilk alfave göktürk alfabesidir ve bu alfabe yardımıyla tarihin ilk yazılı belgeleri orhun kitabeleri yazılmış. 8. Yüzyılda oluşturulan uygur alfabesi islamiyetin kabulünden sorna arap alfabesi kullanıldı. Ancak bu alfabede yer alan harfler Türkçe’de bazı sesleri karşılamaması nedeyle sorun teşkil etti.

Atatürk o dönemde latin alfabesini kullanmak istiyordu. Bu amaç içinde o tarihin en önde gelen dilbilimcilerini topladı ve bir komisyon oluşturdu. Bu dilbilimcilere yeni Türk alfebesini hazırlattı.

9 Ağustos 1928 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası toplantısında yeni alfabe bitmisti ve alfabenin kabulü halka duyruldu. Dolmabahçe sarayında alfabenin tanıtımı yapıldı. 1 Kasım 1928 yılında Mecliste yeni Türk harfleri kabul edildi ve 3 kasımda resim gazete ile yayınlanarak yürürlüğe girdi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır