Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-12-2011, 01:08   #1 (permalink)
nimlahza
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kırık Rapsodi - Neslihan STAMBOLİ

Kırık Rapsodi - Neslihan STAMBOLİ

Bütün kuşları kafese kapatabilirsiniz ama bazılarını orada tutamazsınız.
Rüya dünyanın çeşitli ülkelerine yayılmış geniş ailesinin bir araya geldiği kalabalık doğum günü partisinin ardından gelişen olaylar sonucunda büyük büyükannesi Alexandra’nın hayatıyla ilgili bir roman yazmaya karar verir.
Yirminci yüzyılın başlarında soylu bir Macar ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Alexandra ikiz kız kardeşi Magda ve ağabeyi Károly’la birlikte harika bir çocukluk geçirir. Ne var ki Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve babalarının cepheden bir daha geri dönmemesiyle büyük bir yıkım yaşarlar. Ama akıp giden zaman tüm yaraları sarar ve üç kardeş yürüdükleri yolda kendi hayatlarına devam ederler. Kardeşlerin evden uzaklaşmasıyla kendisini yalnız hisseden Alexandra deliler gibi âşık olduğu nişanlısı Rudi’nin bir türlü evlenmeye yanaşmaması yüzünden ani bir karar alır ve Osmanlı’nın son sadrazamlarından birinin torunu olan Aziz Bey’in evlenme teklifini kabul ederek İstanbul’a taşınır. Artık onu yabancı bir ülkede bilmediği bir hayat beklemektedir.
Göründüğünden çok farklı bir karakteri olan Aziz’in aşırı kıskançlığından bunalan Alexandra özgürlüğünün kısıtlanmasına dayanamayarak Budapeşte’ye dönmeye karar verir. Fakat İkinci Dünya Savaşı başlamış ve İstanbul’da kapana kısılıp kalmıştır. Önce bebeğinin sonra da kız kardeşi Magda’nın ölümüyle de dünyası tamamen kararır. Alexandra için artık intihardan başka bir çıkış yolu gözükmemektedir.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır