Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-02-2012, 06:36   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart temel hak ve özgürlüklerimiz hangi durumda kısıtlanır?

Temel hak ve özgürlüklerimiz hangi durumda kısıtlanır?

Anayasanın 13. maddesinde: Temel hak ve hürriyetler özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar Anayasanın sözüne ve ruhuna demokratik toplum düzeninin ve laik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.”

Demek oluyor ki Devletin bireylerini oluşturan “Kişi” hak ve öğürlüklerini kullanırken de Anayasa’da ifadesini bulan bu kuralları göz ardı edemez. Bu kurallar hak ve özgürlüklerin kısıtlanması olarak da kabul edilemez. Özgürlüklerin kullanılması için Devletin varlığı esas alınmalıdır.

Klasik bir cümle vardır; “Kişinin özgürlüğü diğer kişinin özgürlük sınırında biter” denilir. Bu tanımlama bir başka şekilde da açıklanabilir. Denilebilir ki; “Kişilerin özgürlüğü saygı sınırını geçemez.” Yani özgür davranış insanlara saygısızlık boyutuna vardırılamaz. O boyut “Suç” teşkil eder.

Kişi temel hak ve özgürlüklerini kullanmada hassasiyet gösterirken aynı hassasiyeti Devletin varlığının ve bütünlüğünün korunmasında da göstermelidir. Kişinin bir tarafta hak ve özgürlükleri varken diğer tarafta da kendisine ailesine çevresine ve Devletine karşı da yok sayamayacağı veya özgürlüklerinin önünde göremeyeceği ödevleri bulunmaktadır. Anayasa’nın 12. maddesinin ikinci paragrafı da bunun açıkça ifadesidir.

Sonuç olarak kişi bu çerçeve ve sınırlandırmalar içinde davranışları fikirleri ve bunları sergilemede kendi iradesini kullanmakta özgürdür. Ancak özgürlüklerin de bir sınırı olduğunu unutmamak gerekir. Sınırlar da ancak yasalarla belirlenir ki o yasalara uymak de kişinin görevleri arasındadır. Özgürlüklerin “Sınırsız” olduğunu savunmak bu anlamda mümkün değildir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır