Tekil Mesaj gösterimi

Alt 13-02-2012, 10:55   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cam katı mıdır sıvı mıdır?

Cam katı mıdır sıvı mıdır?

Cambir katıdır. Camın soğutulan ama kristalleştirilmeyen ve fevkalade bi*çimde yavaşça akan bir sıvı olduğunu duymuş olabilirsiniz.Bu doğru değildir;cam gerçek bir katıdır.

Camın bir sıvı olduğu iddiasını desteklemek için genellikle eski kilise pencereleri örnek gösterilir;bu pencerelerdeki campencerenin dibinde daha kalındır.

Bunun nedeni camın zamanla aşağı akması değilOrtaçağ'daki camcıların her zaman tam olarak tektip bir cam ta*bakası kalıbı çıkaramamalarıydı.Camcılar tektip bir kalıp çıkaramadıklarındaanlaşılır bir biçimdecamın kalın ucunu aşağıya yerleştiriyorlardı.

Camın katı mı sıvı mı olduğu konusundaki karışıklıkAlman fizikçi Gustav Tammann'm (1861-1938) çalışmasının bir yanlış okumasından kaynaklanmaktadır;Tammann camı incelemiş ve cam katılaşırken onun davranışını tasvir etmişti.

Tammann-sözgelimi- metallerdeki düzenli molekül dizisinden farklı olarakcamın molekül yapısının düzensiz ve dağınık olduğunu gözlemledi.

Bir benzetmede bulunarakcamı"donmuş süpersoğuk bir sıvıyla" karşılaştırdı.Ama camın bir sıvıya benzediğini söyle*mek onun bir sıvı olduğu anlamına gelmez.

Günümüzde katılarkristal ve amorf olmak üzere iki kategoriye ayrılır.Cam amorf bir katıdır.

Cam katı mıdır sıvı mıdır?


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır