Tekil Mesaj gösterimi

Alt 04-03-2012, 06:10   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mutfakta Hijyen Nasıl Olur

Mutfakta Hijyen Nasıl Olur

Ellerin Yıkanması El yıkama gıdaların güvenli tüketilmesi için önemlidir. Yemek yerken kirli ellerle yiyeceklere dokununca mikro-organizmalar gıdalara bulaşıp büyüyebilir ve gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Çiğ et tavuk veya balıkla temas etmeden önce ve sonra yemek yemeden önce ve sonra başka yerlere dokunduktan sonra sabun ve ılık suyla en az 20 saniye yıkanmalıdır.

El(ler)de yara varsa ya da herhangi bir enfeksiyon hastalığı varsa/taşıyorsa gıdaya dokunmadan önce plastik ya da kauçuk eldiven giyilmelidir.

Ellerinizi Tuvalet kullanımından yara/kesiklere dokunmadan önce ve sonra gıdalara dokunmadan önce çiğ et balık ve tavuk ürünlerine dokunduktan sonra yıkayınız.
Ellerinizin ön ve arka yüzünü parmak aralarını tırnakları (varsa tırnak fırçasıyla) bilekleri sabunlayıp ve sonra da ılık suyla durulayarak yıkayınız.


Bulaşıkların Elde YıkanmasıBulaşıklar elde yıkanacaksa bakteriler büyümeden iki saat içinde yıkanmalıdır.

Yeni bulaşmaları önlemek için tabak ve diğer mutfak gereçleri bez havlularla kurulanmamalıdır.

Havayla kendiliğinden kurumaya bırakılmalıdır.


Kesme Tahtasının Temizliği
Kesme tahtası her kullanımdan sonra sabun ve sıcak suyla yıkanmalıdır. Nemli bezle temizleme ya da yıkama bakterileri uzaklaştırmayacaktır.

Bakterileri uzaklaştırmak için kesme tahtası düzenli olarak çamaşır suyu gibi sanitasyon malzemeleri kullanılarak yıkanmalıdır.


Buzdolabı ve Mutfak Tezgahlarının Temizliği
Mutfak buzdolabı ve depo tezgahlarını ile gıdayla temas eden diğer yüzeyleri sık sık temizlenmelidir.

Patojen mikroorganizmaları uzaklaştırmak için ticari sanitasyon malzemelerini kullanım talimatına uyarak (çamaşır suyu için litre su başına bir çay kaşığı çamaşır suyu) kullanmak en iyi çözümdür. Sıcak su ve deterjan da iyidir ancak bütün bakterileri öldürmeyebilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır