Tekil Mesaj gösterimi

Alt 29-06-2008, 11:00   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cahit Uçuk Biyografi-Cahit Uçuk Kimdir?

Cahit Uçuk

Cahit Uçuk Biyografi-Cahit Uçuk Kimdir? Cahit Uçuk Biyografi-Cahit Uçuk Kimdir?
Cahit Uçuk gençlik yıllarında


Cahit Uçuk (17 Ağustos1909 - 7 Kasım2004) Kadın hikaye ve roman yazarı.
Selanik'te doğdu. Siverek Milletvekili ve Kaymakam İbrahim Vehbi Uçuk'un kızıdır. Babasının görevi dolayısıyla Anadolu'da çok yer dolaşması sebebi ile düzenli bir tahsil görmedi. Evinde özel dersler alarak kendi kendisini yetiştirdi. Yazarlık kariyerine 1935 yılında Nazım Hikmet'in çıkardığı Yarım Ay Dergisi'nde yayımlanan bir köy masalı ile başladı. Sanat hayatına şiir yazarak başladı daha sonra hikaye ve romana yöneldi. Eserlerinde genellikle kadın hakları kadının toplumdaki yeri analık duygusu ve zaman zaman mistik temaları işledi. Anadolu kadınını ve Anadolu'nun çeşitli meselelerini dile getirdi. Temiz dili sıcak ve içten anlatımı ile bir dönem çok okunan yazarlar arasında yer aldı.
Cahit Uçuk gerek romanlarının konuları gerekse kelimeleri kullanışındaki anlatım rahatlığı sıcaklık ve uyum ile tanınan her zaman sevilerek okunan bir yazardı. Babıali'de ve Anadolu'da yayımlanan günlük gazeteleredergilere piyesmasalhikayeroman tefrikaları yazmıştır.
Sayıları her yıl artan roman ve öykü kitaplarından başka; çok sevdiği çocuklar için de romanlar öyküler masallar manzum masallar yazdı. Çocuklara yazdıkları ona en güzel armağanı getirmiştir. Dünyanın ünlü çocuk klasikleri "ikizler" serisinin yirmi sekizinci kitabı olan "Türk İkizleri" ile "Hans Christian Andersen" armağanı kazanmıştır bu kitabı başta İngilizce olmak üzere birkaç dünya diline çevirilerek Türkiye sınırlarını aşmıştır.
Cahit Uçuk yazar Mahmut Yesari ile kısa bir evlilik yapmıştır. Daha sonra Galatasaray'lı futbolcu 'Cici Necdet' ile 10 yıl süren ikinci bir evliliği olmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın yazarlarından Cahit Uçuk 7 Kasım2004'de İstanbulBebek’teki evinde 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Başlıca Yapıtları:

Roman
Küçük Ev Kanlı Düğün Siyah Dantelli Şemsiye Uçan Su Değirmentaşı Hep Yarın Güneş Kokusu Kirazlı Pınar Sürü Çıngırakları Dikenli Çit

Öykü
Cennet Bahçesi Işıklı Pencere Kurtların Saygısı Değişen Sensin Altın Pabuçlar

Çocuk kitapları
Türk İkizleri İran İkizleri Gümüş Kanat Yalçın Kayalar Mavi Ok Kırmızı Mantarlar Üç Masal Ateş Gözlü Dev Cepteki Yavrular Kurnaz Çoban Herte Verte Pitte Eve Giren Güneş Açılan Pencereler Esrarengiz Yalı Mavi Derinliklerdeki Sır Sırrını Vermeyen Tabak

Oyun
Yaşamak İstiyoruz Gök Korsan Bileziklerin Sesi

Anı
Bir İmparatorluk Çökerken (anı 1995 YKY) Erkekler Dünyasında Bir Kadın Yazar (


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır