Tekil Mesaj gösterimi

Alt 02-05-2012, 01:47   #1 (permalink)
gizem
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sağlık Bakanlığının Amblemindeki Sembollerin Anlamı

Sağlık Bakanlığının Amblemindeki Sembollerin Anlamı

Sağlık Bakanlığının Amblemindeki Sembollerin Anlamı
Amblemde kullanılan simgeler sırasıyla şu şekilde özetlenebilir. Sağlığımız için gerekli olan organların en başında olan kalp dikkat çekilmesi için ön planda kullanılmıştır.İçinde ise tıbbın genel simgesi olan kendi zehri’nin panzehirini içinde bulunduran çift başlı yılan kullanılmıştır.Kalp figürünün arka kısmındaki kırmızı olarak kullanılan bölümde ise hem alt taraftan bakıldığında ülkemizin simgesi olan lale figürü hem de yukarı kısımda bulunan hilal ve yıldıza fon olarak Şanlı Türk Bayrağımızı oluşturmak için kullanılmıştır.Renk seçiminde ise başka hiçbir ülkeye nasip olmayan kendi ülkesinin ismini içinde bulunduran eşsiz renk Turkuaz kullanılmıştır.Tasarımın yuvarlak olarak seçilmesinin sebebi ise kullanımı sırasında kolaylık sağlaması ve rozet yapımına uygun olmasıdır.Bu tasarım genel anlamda hem sağlığa hem tıbba hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine uygun olarak hazırlanmıştı.

Sağlık Bakanlığının Amblemindeki Sembollerin Anlamı


Sağlık Bakanlığının Amblemindeki Sembollerin Anlamı


Sağlık Bakanlığı logosunda öncelikle bir hedef ve bu zemine oturtulmuş Türkiye Cumhuriyeti sınırları ve Ay-Yıldızlı Bayrağımız bulunmaktadır.Bu ''hedef Türkiye'nin Sağlığı'' anlamını taşımaktadır.
Bunun tam ortasına oturtulmuş yılan ve asa figürü ise Tıp Bilimi nin yüzyıllardır kullana geldiği sembollerdir.

Asa;
yolculuklarında hekime eşlik eden hastalarına şifa dağıtmaya giderken yorgun düşünce destek aldığı önemli bir eşya olarak yer almaktadır.Ayrıca asa sahibine bilgeliktoplumda ileri gelensaygı duyulan insan anlamı da yüklemektedir.

Yılan ;
önlem ve ileri görüşlülük örneğidir.Malum yılan çok eski çağlardan beri korkulan merak edilen ve saygı duyulan bir canlı olmuş kutsal olduğu inancı bir çok söylenceye kaynak oluşturmuştur.Ayrıca yılan zehirinin de tedavi edici yönü olduğuna inanılmıştır.

Bu temel motifin etrafını barışı temsil eden zeytin dalları oluşturmaktadır.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır