Tekil Mesaj gösterimi

Alt 29-10-2012, 04:30   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Manisada yetiştirilen tarım ürünleri

Manisada yetiştirilen tarım ürünleri

Manisa il topraklarının % 91.7’si tarıma elverişlidir. Bu toprakların ise % 46’sı orman ve makilerle kaplıdır.

Arâzi ve mevsim şartları sebebiyle tarım ürünleri çeşit ve miktar bakımından fazladır. Tahıl baklagiller sanâyi ürünleri sebze ve meyvenin en çok istihsal edildiği illerden biridir. Başlıca ürünleri buğday arpa mısır pirinç nohut bakla tütün pamuk susam karnabahar kereviz (Türkiye’de kereviz ve karnabahar en çok Manisa’da yetişir) domates patlıcan pırasa kabak biber fasülye ıspanak ve bol miktarda lahanadır.

Meyvecilik Manisa ilinde çok gelişmiştir. Türkiye’de kurutmalık çekirdeksiz üzümün en çok yetiştiği yer Manisa’dır. Üzümün ana vatanı kabul edilen bu ilde Türkiye üretiminin % 85’i yetişir. Üzüm en önemli tarım ürünüdür. Manisa’da yetişen diğer meyvelerse zeytin şeftali kiraz kayısı badem armut ceviz nar ve kestânedir.

Türkiye’de yetişen tütünün % 75’i Manisa’da yetişir. Meşhur kavun ve karpuzlarıyla Türkiye’de dördüncü gelir. Manisa Türkiye’de bütün üzüm tütün ve pamuk üretiminin dörtte birine zeytin üretiminin sekizde birine zeytinyağı üretiminin onda birine sâhiptir. Türkiye’de en çok traktör Adana ve Konya’dan sonra Manisa’dadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır