Tekil Mesaj gösterimi

Alt 22-11-2012, 05:29   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

bir çocuğa dengeli ve düzenli beslenmesini sağlayacak bir öğün listesi

Dengeli bir şekilde beslenerek sağlığımızı rahatlıkla koruyabiliriz.Ayrıca dengeli ve düzenli beslenmelerde kilo artışı görülmeyebilir ve buda kilolu insanlar için bir avantajdır.

Dengeli beslenerek aslında bazı hastalıklardan uzak durulabilir.Yani hastalıklar bizim kapımızı çalmak yerinehemen dengeli beslenmeyen birinin kapısını çalmadan aniden girebilir içeri.Peki dengeli beslenme listesinde neler varnelere uyulması gerekiyor.

1-Her gün yarım litre süt çocuklara verilmelidir.Süt her şekilde verilebilir.Sütün içerdiği kalsiyum çocukların gelişimi için çok önemlidir.25 gr peynirde de 200gr sütteki kadar kalsiyum vardır.

2-Her gün et ve baklagillerden 1-2 si listede olmalıdır.

3-Her gün (düzenli et verilen çocuklarda gün aşırı)1 yumurta çocuğa yedirilmelidir.

4-Günde 1 yada 2 kez sebze verilmelidir.

5-Günde 1-2 kez meyve yenmelidir. Fazladan 1 öğün meyve vermek sebzenin yerini tutabilir.Meyve suları da meyve yerine geçebilir.

6-Günde 1-2 kez nişastalı besinler ve 3 dilim ekmek günlük beslenme listesinde bulunmalıdır.

Çocuklara mümkün olduğu kadar erken dönemde kendi kendilerine çatal kaşık kullanarak yemeleri öğretilmelidir.Her çeşit şekerleme pasta kek dondurma çocuklara sık verilmemesi gereken yiyeceklerdendir.Y emek aralarında çocuğa şekerleme vermek iştahını kapatarak yetersiz beslenmesine yol açtığı gibi diş çürüklerinde de önde gelen nedendir. Bu dönemde çocuklar ağız ve diş sağlığı konusunda eğitilmelidirler. 15-2 yaşına giren bir çocuk bir diş fırçasına sahip olmalıdır. Bu yaşta henüz diş macununa gerek yoktur. Diş macunu kullanmaya 3.yaştan itibaren başlanabilir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır