Tekil Mesaj gösterimi

Alt 05-02-2013, 04:24   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Malahit Minerali Hakkında Bilgi

Malahit Minerali Hakkında Bilgi

Malahit Minerali Hakkında Bilgi


Malahit
Vikipedi Malahit Minerali Hakkında Bilgi özgür ansiklopedi

Malahit (Malakit) Malahit Minerali Hakkında Bilgi bazik bakır karbonattan müteşekkil Malahit Minerali Hakkında Bilgi parlak yeşil bir mineraldir. Çok bulunan bir bakır cevheridir. Daima bakır sülfürleriyle Malahit Minerali Hakkında Bilgi özellikle kalkopiritle birlikte ve bunların yataklarının üst kısımlarında oksitlenme sonunda bulunur. Bu oksitlenme Malahit Minerali Hakkında Bilgi özellikle kalsiyum karbonatın bulunduğu yerlerde su Malahit Minerali Hakkında Bilgi hava ve karbondioksidin bakır sülfidi etkilemesiyle meydana gelir.
Sibirya Malahit Minerali Hakkında Bilgi Macaristan Malahit Minerali Hakkında Bilgi Cornwall Malahit Minerali Hakkında Bilgi Almanya Malahit Minerali Hakkında Bilgi Kuzey ve Güney Amerika Malahit Minerali Hakkında Bilgi Güney Avusturalya Malahit Minerali Hakkında Bilgi Güney Batı Afrika'da ve Anadolu'da çeşitli yerlerde bulunur.
Malahitin bileşimi Cu2CO3(OH)2'dir. Kristalleri monoklinal sistemdedir. Ancak kristalleri az bulunur. İğne ve kıl gibi kristaller Malahit Minerali Hakkında Bilgi bir arada Malahit Minerali Hakkında Bilgi demete benzer şekildedir. Çoğunlukla üst yüzeyi yumrulu Malahit Minerali Hakkında Bilgi yuvarlak Malahit Minerali Hakkında Bilgi salkımsı agregat (amorf) olarak bulunur. Kristalleri Malahit Minerali Hakkında Bilgi siyahımsı yeşil ve cam parıltılıdır; agregatları ise zümrüt yeşili renginde ve ipek parıltılı veya donuk olur. Çizgisi açık yeşildir. Sertliği 3 Malahit Minerali Hakkında Bilgi5-4 Malahit Minerali Hakkında Bilgi0 ve özgül ağırlığı da 4 Malahit Minerali Hakkında Bilgi0 g/cm³'tür. Kolay kırılır Malahit Minerali Hakkında Bilgi kırılma yüzeyi midye kabuğu şekillidir. Üfleçte erir ve kömür üstünde Cu (bakır) tanesi bırakır. Tüpte ısıtılırsa su çıkarır ve kararır. Amonyakta çözünür. Asitlerde de köpürerek çözünür.
Malahit fazla sert olmadığı için Malahit Minerali Hakkında Bilgi traşlanıp parlatılarak mücevhercilik ve sedefçilikte kullanılır.

Malahit Yeşili
Kapalı formülü C23H25N2Cl olan bir boyarmaddedir. Benzaldehit ve dimetil anilinden elde edilen malahit yeşili trifenil****n yapısındadır. Anilin yeşili veya benzaldehit yeşili olarak da bilinir. Sanayide ipek Malahit Minerali Hakkında Bilgi yün Malahit Minerali Hakkında Bilgi deri ve jütü doğrudan Malahit Minerali Hakkında Bilgi pamuğu da mordanlandıktan sonra boyamada kullanılır. Tıpta Malahit Minerali Hakkında Bilgi seyreltik çözeltileri yerel antiseptik olarak kullanılır. Bu bileşik mantar ve bakterilere karşı da etkilidir. Yeşil kristal yapısı ile malahit'e benzediğinden malahit yeşili denmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır