Tekil Mesaj gösterimi

Alt 10-02-2013, 03:54   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Adalet Nedir?-Adalet Hakkında

Adalet Nedir?-Adalet Hakkında


"Adl" kökünden gelen "adalet" kavramı sözlükte; "insaflı ve doğru olmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında doğru davranmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında zulmetmemek Adalet Nedir?-Adalet Hakkında eşit olmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında eşit tutmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında her şeye hakkını vermek Adalet Nedir?-Adalet Hakkında düzeltmek Adalet Nedir?-Adalet Hakkında mutedil olmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında her şeyi yerli yerinde yapmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında istikamet ve hakkâniyet" anlamlarına gelir. "Adl" kökü Arapça'da "an" harfi cerri ile kullanıldığında doğruluktan ve yoldan sapmak ve meyletmek; (ilâ) edatı ile kullanıldığında dönmek; (be) edatı ile kullanıldığında denk ve eşit tutmak anlamına gelir.

"Adl" kavramı meyletmek Adalet Nedir?-Adalet Hakkında sapmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında hak yoldan ayrılmak anlamına da gelir. Dolayısıyla bu kökün birbirine zıt iki anlamı vardır. Biri doğru Adalet Nedir?-Adalet Hakkında düzgün olmaya Adalet Nedir?-Adalet Hakkında diğeri de eğri olmaya delalet eder. Bu iki zıt anlam; tevhîd (Allah'ı birlemek) ve şirk (Allah'a ortak koşmak) şeklinde Kur'ân'da da kullanılmıştır (Nahl Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 16/90; En'âm Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 6/1).

"Adl" ve "adâlet" kavramı dinî birer terim olarak; ifrat ve tefrit arasında orta yolu takip etmek Adalet Nedir?-Adalet Hakkında hak yol üzere dosdoğru olmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında dinen haram kılınan şeyleri terk etmek Adalet Nedir?-Adalet Hakkında farzları yapmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında içi ve dışı Adalet Nedir?-Adalet Hakkında özü Adalet Nedir?-Adalet Hakkında sözü Adalet Nedir?-Adalet Hakkında fiil ve davranışları eşit olmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında haklıya hakkını Adalet Nedir?-Adalet Hakkında haksıza cezasını vermek Adalet Nedir?-Adalet Hakkında suç ve cezada eşit davranmak Adalet Nedir?-Adalet Hakkında şirk Adalet Nedir?-Adalet Hakkında küfür Adalet Nedir?-Adalet Hakkında nifak ve zulmü terk etmek Adalet Nedir?-Adalet Hakkında anlamlarına gelir. Adalet genellikle verilen ile hak edilen arasındaki dengeyi ifade eder.

Adalet kavramı Kur'ân'da;

  • Fidye (bir şeyin karşılığı) (Bakara Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 2/48) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında
  • Kıymet Adalet Nedir?-Adalet Hakkında denk Adalet Nedir?-Adalet Hakkında eşit (Mâide Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 5/95) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında
  • Şirk Adalet Nedir?-Adalet Hakkında (yani Allah'a ortak koşmak) (En'âm Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 6/1) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında
  • Haktan sapmak (Neml Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 27/60) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında
  • Düzeltmek Adalet Nedir?-Adalet Hakkında ölçülü bir biçim vermek (İnfitâr Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 82/6-7) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında
  • Tevhîd (yani Allah'ı bir olarak kabul etmek) (Nahl Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 16/90) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında

anlamlarında kullanılmıştır.
Sözde (En'âm Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 6/152) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında şahitlikte (Mâide Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 5/8) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında yargıda (Nisâ Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 4/58) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında barışın sağlanmasında (Hücurât Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 49/9) Adalet Nedir?-Adalet Hakkında borçlanmalarda Adalet Nedir?-Adalet Hakkında senet tanzîminde (Bakara Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 2/282) ve aile hayatında (Nisâ Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 4/3 Adalet Nedir?-Adalet Hakkında 129) âdil olunması emredilmiştir. Adâlet kavramının zıddı Adalet Nedir?-Adalet Hakkında cevr ve zulümdür. (İ.K.)
Hadis terimi olarak "adalet"; bir râvînin rivâyetinin kabul edilebilmesi için gerekli şartlardan birisi olup Adalet Nedir?-Adalet Hakkında her türlü günahtan ve mürüvvete aykırı durumlardan kaçınması demektir. Mürüvvet Adalet Nedir?-Adalet Hakkında insanî ve örfî meziyetlerdir. Adalet vasfını taşıyan kimseye "âdil" veya "adl" denir. Bunların çoğulu "udûl" dür. Râvînin adaletli kabul edilebilmesi için; akıllı ve müslüman olması Adalet Nedir?-Adalet Hakkında büyük günah işlememesi Adalet Nedir?-Adalet Hakkında küçük günahlarda ısrar etmemesi Adalet Nedir?-Adalet Hakkında insanî ve örfî meziyetlere aykırı söz ve davranışlardan kaçınması gerekir.
Herhangi bir râvînin adaleti Adalet Nedir?-Adalet Hakkında cerh ve ta'dîl bilginleri veya muhaddislerden birinin tezkiyesiyle bilinir. (bk. Cerh ve Ta'dil)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır