Tekil Mesaj gösterimi

Alt 11-02-2013, 09:21   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir?

İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? İbadetle İlgili Kavramlara Örnekler

İslam dinine göre mükellef İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? yani ibadetleri yerine getirmekle yükümlü olan kişilerin özellikleri şunlardır:
1. Müslüman olmak: Dini İslam olmak.
2. Akıl sahibi olmak: Akıl sağlığı İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? yaptığını bilmeyecek kadar bozuk olmamak.
3. Ergenlik çağına gelmiş bulunmak: Çocukluk çağını bitirmiş olup delikanlılık ve genç kızlık çağına girmiş olmak.
Bu üç özelliğe sahip olan kişiler ibadetleri yerine getirmekle mükellef İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? yani sorumludur.
Dini sorumlulukların kendi aralarında dereceleri vardır. Bunlar da üç kısımda incelenir.
Farz: Kesinlikle yapılması gereken ibadetlerdir. Örnek: Namaz kılmak İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? oruç tutmak. Bu ibadetler yapılmadığı takdirde kişi sorumlu olur. Bir ibadetin farz olması demek İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? onun Yüce Allah tarafından açık ve net olarak emredilmiş olduğunu gösterir.
Vacip: Mutlaka yapılması gereken ibadetler olmakla birlikte farz kadar kuvvetli olmayan ibadetlerdir. Örnek: Kurban kesmek İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? bayram namazı kılmak. Bir ibadetin vacip olması demek İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? onun Allah tarafından emredilmiş olduğunu gösterir ancak bu emirler farz kadar açık ve net değildir.
Sünnet: Farz ve vacip ibadetlerin dışında Peygamberimizin genelde sürekli olarak yaptığı ve bize de yapmayı önerdiği ibadetlere sünnet denir. Örnek: Yemekten önce elleri yıkamak İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? diş temizliğine dikkat etmek gibi. (Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır