Tekil Mesaj gösterimi

Alt 15-02-2013, 04:26   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır

Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır


Plastik Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır pil Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır plastik Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır kağıt:450-650 yıl
Teneke:100 yıl
Su boruları:1000 yıl
İp parçaları:3-14 ay arası
Pamuklu kumaşlar:1-5 ay arası
Yün:1-2 yıl
Boyalı tahta:13 yıl
----------------------------------------BİLGİLENDİRME AMAÇLI-----------------
Çöpe atılması yada lavaboya dökülmesi bir dakika bile sürmeyen kağıtlar Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır yağlar Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır piller ve plastik malzemeler tahmin bile edememeğimiz sürelerde doğaya karışıyor. Örneğin çiğneyip attığımız bir sakız 2 yıl sonra doğada kaybolurken Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır bu süreç cam şişelerde 400 Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır plastik eşyalarda 5000 yıla kadar çıkabiliyor.

Bütün bu süreçte çevreye ve insan sağlığına verilen zarar ise her geçen gün katlanarak artıyor.

Artan nüfus ve çoğalan tüketim oranı konunun çözülmesini daha da zorlaştırıyor. Dünyada her beş dakikada 2 milyon pet şişe üretiliyor Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır30 saniyede 106 bin kutu içecek tüketiliyor ve her yıl 20 milyon ton lastik üretiliyor.


Ve bunların hepsi sofralardan Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır arabaya Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır saç tokasından Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır ayakkabı tabanına kadar hayatımızın hemen her alanında yer alıyor. Tüm bunların doğaya karışmasıysa nesiller boyu sürüyor. Atık yağlar ise konunun bir başka boyutu. Lavaboya dökülen 1 litre sıvı yağ suya karıştığında 1 milyon litre su kirleniyor.

Hiç düşünmeden çöpe attığımız kağıtlar hem ormanların yok olmasına neden oluyor Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır hem de dünyanın oksijen kaynaklarını yok ediyor. Ancak bilinçsiz tüketim devam ediyor. Sadece İstanbul'da her gün 3000 ton kağıt çöpe gidiyor. Bu da yaklaşık binlerce ağacın kesilmesi anlamına geliyor.

Peki bu tablo sonrasında tüketiciler ve üreticiler neler yapmalı? Eski zamanlarda atıklar daha çok yakılarak yok edilirken bu yöntemin zararları toplumları artık başka çözümlere itiyor. Çünkü yakma sırasında havaya karışan kimyasallar çevre ve insan sağlığına ciddi zararlar verebiliyor.

Bu nedenle en sağlıklı ve uygun çözüm geri dönüşüm. Artık birçok ürün tasarlanırken nasıl geri dönüşebileceği göz önünde bulunduruluyor. Çünkü geri dönüşümün faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle atıklar arasında ciddi bir tehlike içeren yağlar konusunda son yıllarda kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Geri dönüştürülerek biyodizel Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır arap sabunu ve hayvan yemi üretiminde kullanılan atık yağlar için birçok ülkede geri dönüşüm kuruluşları faaliyet gösteriyor.

Kağıt dönüşümünde ise tüm dünya artık daha duyarlı... Atılan bir kağıdın bile nelere mal olabileceği biliniyor. Ancak bu bilincin yayılması ve sürekli uygulamalara gidilmesi gerekiyor.

Türkiye çöl olmasın!


Tüm avrupa’da 12 bin tür bitki var.
Türkiye’de ise 9000.

Dünyada her yıl 16 milyon hektar orman alanı yanmaktadır.
(82 nijerya kadar)

Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu.

Yetişmiş bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılıyor ve 22.5 kilogram karbondioksiti yok ediyor.

Dünyadaki kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır
Her yıl 8 milyon hektar orman alanı korunabilir.

Dünyamız dakikada 21 hektar orman alanı kaybediyor.

Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu.

Her yıl doğaya 7 ağaç borcumuz var!
Çünkü;
Bir yıl içinde Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır kullandığımız kağıt- kartonlar ve ayrıca yaşamsal ihtiyaçlarımız için 7 adet ağacı tüketiyoruz.

Bir avrupalı yılda ortalama olarak 300 kg. Kağıt ve kağıt ürünleri tüketmektedir.

Dünyada her yıl kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır
Türkiye büyüklüğünde bir ormanlık alan yok olmaktan kurtarılmış olur.

Ormanlarımdan bir yaş dal kesenin Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır
Başını keserim…
(Fatih Sultan Mehmet)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır