Tekil Mesaj gösterimi

Alt 18-02-2013, 10:38   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ölçüler Kanunu Ve Önemi

Ölçüler Kanunu Ve Önemi


Arşın Ölçüler Kanunu Ve Önemi endaze Ölçüler Kanunu Ve Önemi okka Ölçüler Kanunu Ve Önemi çeki gibi miktarı değişken olan eski ölçüler kaldırıldı ve çağdaş ulusların kullandıkları metre Ölçüler Kanunu Ve Önemi kilogram ve litre Ölçüler Kanunu Ve Önemi ölçü birimleri olarak kabul edildi. Böylece Ölçüler Kanunu Ve Önemi ülkede ağırlık Ölçüler Kanunu Ve Önemi uzunluk ve hacim ölçülerinde tek bir sistem uygulanmaya başlandı. Bu uygulama Ölçüler Kanunu Ve Önemi uluslararası ticari ilişkilerdeki karmaşaya da son verdi.Kısaca Önemi

Ölçü birimlerinde yapılan değişiklikler Avrupa ve Dünya ülkeleri ile aynı seviyeye ulaşmak ve bu ülkelerde gelişmeleri yakalayıp modernleşme yolunda büyük adımlar atılması yönünde yapılmıştır.Ülkemizin gelişip modern bir ülke olmasında büyük faydaları bulunmuştur.Uluslar arası ticarette ve başka işlerde zaman Ölçüler Kanunu Ve Önemi ölçü ve diğer alanlarda karışıklılar bu değişiklikler ile ortadan kalkmış oldu. Bugün kullanılan ölçü birimleri o günlerde değiştirilmeseydi ne kadar büyük karışıklıkları ve zorlukları da beraberinde getireceğini görebiliriz.

Ölçü Birimlerinin Kabulünün Anlam ve Önemi

Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat Ölçüler Kanunu Ve Önemi takvim ve ölçüler Ölçüler Kanunu Ve Önemi Avrupa devletlerinde kullanılanlardan değişikti. Bu durum Ölçüler Kanunu Ve Önemi sosyal Ölçüler Kanunu Ve Önemi ticarî ve resmî ilişkileri engel teşkil ediyordu. Nedeni ise karışıklıklara sebep olmasıydı. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapılmaktaydı. Ama yeterli değildi. Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla Ölçüler Kanunu Ve Önemi o zamana kadar kullanılmakta olan Ölçüler Kanunu Ve Önemi Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi Ölçüler Kanunu Ve Önemi 1 Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı.

Bu durum devlet işlerinde karışıklık ları engellemiyi sağladı. Takvimdeki bu değişikliğin yanında Ölçüler Kanunu Ve Önemi alaturka denilen Ölçüler Kanunu Ve Önemi güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine Ölçüler Kanunu Ve Önemi çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp Ölçüler Kanunu Ve Önemi günlük hayat düzene girmesini sağlamış oldu. 1928 senesinde yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın Ölçüler Kanunu Ve Önemi endaze Ölçüler Kanunu Ve Önemi okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Uzunluk ölçüsü olarak metre Ölçüler Kanunu Ve Önemi ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı. Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935′te çıkarılan bir kanunla Ölçüler Kanunu Ve Önemi cuma günü olan hafta tatili değiştirilip Ölçüler Kanunu Ve Önemi cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır