Tekil Mesaj gösterimi

Alt 18-02-2013, 10:29   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi

Osmanlı Devletinde Ordu SistemiOsmanlı Devleti 1299-1922 tarihleri arasında yaklaşık 623 yıl hüküm sürmüş güçlü bir devlettir. Bu kadar uzun süre Üç kıtaya hakim olmasının sebepleri arasında bir çok sebep vardır. Bu sebeplerin en önemlilerinden birisi de güçlü bir orduya ve askeri sisteme sahip olmasıdır.
Osmanlı Devleti'nde ilk askeri teşkilat Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi Orhan Bey zamanında kurulmuştur. Orhan Bey'den itibaren güçlenen Osmanlı ordusu kara ve denizde güçlenerek Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi başarılar kazanmıştır.
Osmanlı kara ordusu Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi Kapıkulu Askerleri Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi Eyalet Askerleri ve Yardımcı Kuvvetlerden oluşmaktaydı.
Osmanlı ordusunun belkemiği sayılan Yeniçeri Ocağı Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi I. Murat zamanında kurulmuştur. Bu ocak Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi Osmanlı Devleti'nin kuruluş ve yükselme dönemlerinde çok önemli başarı elde etmiştir. Duraklama döneminde bozulmaya başlayan bu ocak Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi Osmanlı Devleti için sorun oluşturunca II. Mahmut tarafından 1826 tarihinde kaldırılmış Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediye isminde yeni bir ordu kurulmuştur.
OSMANLI ORDUSU

1- Kara Kuvvetleri


A) Eyalet Askerleri


a) Tımarlı Sipahiler
b) Azaplar
c) Akıncılar


B) Kapıkulu Askerleri


a) Kapıkulu Piyadeleri
a1) Acemi Ocağı
a2) Yeniçeri Ocağı
a3) Topçu Ocağı
a4) Top Arabacıları Ocağı
a5) Lağımcı Ocağı


b) Kapıkulu Süvarileri
b1) Sipah
b2) Silahtar
b3) Sağ Garipler
b4) Sol Garipler
b5) Sağ Ulufeciler
b6) Sol Ulufeciler


C) Yardımcı Kuvvetler


2- Deniz Kuvvetleri
Deniz Kuvveti İle İlgili Kavramlar
Kaptan-ı Derya: Deniz Komutanı
Levent: Deniz Askeri
Reisler: Küçük tekne kaptanıdır.
Forsalar: Osmanlı askeri sınıfı.
Tayfalar: Osmanlı askeri sınıfı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır