Tekil Mesaj gösterimi

Alt 20-02-2013, 03:28   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?Mevsimlerin (hava durumunun) insan üzerinde etkisi var mıdır?
Hava çok sıcak olduğunda Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? insanların sinirli ve saldırgan davranabildiğine inanılır. Uzun süren yüksek hava sıcaklıklarının suç oranlarında artışla ilişkili olduğunu gösteren araştırmalar var. Hava durumunun ruh haliyle ilişkisiyle ilgili araştırma konusu olmuş bir başka durumsa Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? İngilizce’de “Seasonal Affective Disorder - SAD” olarak adlandırılan Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? mevsim değişikliklerine bağlı depresyon. Sonbahar ve Kış aylarında Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? biyolojik saatimizin gün ışığının azalmasına uyum sağlamada güçlük çekmesi sonucu ortaya çıkıyor. Uyku gereksiniminin artması Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? tatlı yiyeceklere düşkünlük ve kilo alma Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? enerji azlığı ve depresyonla kendini gösteren bu rahatsızlığın Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? ekvatordan uzaklaştıkça görülme sıklığı artıyor.
Sonbahar ve kış aylarında doğada meydana gelen değişimler Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? ölümü hatırlatarak depresyona neden olabiliyor. Peki bu dönem nasıl atlatılmalı?
Mevsimlerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Psikiyatri Uzmanı Dr. Suat Sabri Aslan Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? özellikle mevsim geçişlerinin insanların ruhsal yapısında etkili olduğunu ve içinde bulunduğumuz sonbahar-kış aylarında bu etkinin belirgin olarak görülebileceğine dikkat çekti. Aslan şunları söyledi:
''Mevsim değişikliği nedeniyle doğada meydana gelen olaylar Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? insanların psikolojilerinde büyük ölçüde etkili olur. Özellikle sonbahar ve kış aylarında bu etki daha belirgindir. Ağaçların yapraklarının sararması ve dökülmesi Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? yağan yağmur veya kar sanki doğanın ölümünü çağrıştırır. Bu çağrışım insanın ruhsal yapısında da aynı etkiyi gösterir. İnsanlar Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? doğadaki bu değişimlerle birlikte ölümü hatırlarlar. Ölüme kendisini daha yakın hisseden insan depresyona girmeye daha yatkındır.''
YAŞLILAR DAHA HASSAS
Mevsimsel etkilerle birlikte doğada meydana gelen değişikliklerin en çok yaşlı insanları etkilediğini kaydeden Aslan Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? bu mevsimlerde yaşlı insanların daha hassas ve kırılgan olduklarına dikkati çekti.
Yaşlı insanların duygusal ağırlıklı insanlar olduklarını Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? bu nedenle onların depresyonlarının daha ağır seyredebileceğini vurgulayan Aslan Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? sözlerini şöyle sürdürdü:
''Sonbahar ve kış aylarında değişen bioritm özellikleri Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? günlerin kısalmasıyla günlük aktivitelerin azalması ve pasif yaşam şartlarının artması yaşlı insanlarda daha belirgin ruhsal çöküntülere yol açar. Yaşlılar Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? bu mevsimlerde daha çok işe yaramadıklarını Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? dışlandıklarını ve çevresinin ölümünü beklediğini düşünürler. Bu düşünceler depresif duyguları artırır. Ruhsal çöküntü ile birlikte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bu depresyonun etkilerinin en aza indirilebilmesi için Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? öncelikle yaşlı insanlara bir işe yaradıkları duygusunun aşılanması gerekir. Onlara evde yapabilecekleri ufak tefek işler verilmeli ve yapılan işlerde onun da ekipten biri olduğu duygusu yaratılmalıdır. Kendilerini daha güçlü hissetmeleri için gençlik yıllarını anlattırmak da bu anlamda faydalı olabilir.''
Aslan Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? eğitim ve sosyal destek hizmetleri ile aşılabilecek olan mevsimsel değişikliklere bağlı depresyonun tedavi edilmediği zaman yaşam kalitesini bozabileceği gibi Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? bazı fiziki rahatsızlıkların da artmasına neden olabileceğini Mevsimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? bu nedenle ağır vakalarda doktor tedavisine başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır