Tekil Mesaj gösterimi

Alt 21-02-2013, 04:30   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler

Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler1. DİNİMİZİN SAKINMAMIZI İSTEDİĞİ BAZI KÖTÜ DAVRANIŞLAR
1.1 Yalan Söylemek ve Hile Yapmak
Dinimiz kişiye ve topluma zararlı olan tutum ve davranışlara elbette izin vermez. Allah Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler insanları yalandan kaçınmaya ve doğru olmaya çağırır. Nitekim Kuran'da şöyle buyrulmaktadır: ''... Yalan sözden kaçının!'' Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler ''...Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!'' 2 Yüce Allah Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler doğruluğu Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler adaletle hükmetmeyi Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler yalan ve hileden uzak durmayı herkesten istemektedir.
Peygamberimiz de doğruluğa sarılmayı emretmektedir .0 Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler doğruluğun iyiliğe Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler iyiliğin de cennete; yalanın kötülüğe Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kötülüğün ise Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler cennetten mahrum edeceğini bildirmiştir.3 Bu demektir ki Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler insan Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler yalan söylemeyi alışkanlık haline getirirse Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kötülüklere yakın olur. Bunun sonunda da cezalandırılır. Aklını kullanan herkes Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler yalan ve hilenin ne kadar kötü olduğunu bilir. Ancak Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler aklını iyi kullanamayanlar Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler yalan ve hile ile elde ettikleri geçici yararları kar zannederler Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler halbuki Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler onlar zarar etmişlerdir.
1.2 Gıybet ve İftira
Gıybet Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bir kimsenin yüzüne karşı söylendiğinde üzüleceği eksiklerini ve hatalarını arkasından konuşmaktır. Dinimizde Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler başkalarının gıybetini yapmak kusurunu aramak yasaklanmıştır. Bu konuda Yüce Allah Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler Kuran'da şöyle buyurmaktadır:
...Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler diğerinizi arkasından çekiştirmesin...''1 iftira ise Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kelime anlamıyla bir kimseyi yapmadığı bir kötülükle suçlamak demek
tir. iftira etmek ahlaksızlıktır. 0 Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler ne insanlığa Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler ne de Müslümanlığa sığar. iftira edenler zulme yol açar Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kötülüğe alet olurlar. iftira etmek Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler aynı zamanda Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kul hakkı almaktır Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler Kul hakkı alanlar Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler başkalarının "ahını alırlar. Onlar da mutlaka karşılığını görürler.
1.3 Hırsızlık
Hırsızlık Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler sözlükte "kendine ait olmayan bir şeyi çalıp Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kendine mal etme işi" di ye tanımlanmaktadır. İslamiyet Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler her ne şekilde olursa olsun Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bir kimsenin başkasına ait mala el uzatmasını yasaklamıştır. Bu bakımdan Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler hırsızlık Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler çalıp-çarpma Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler gasp Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler haksız kazanç Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler rüşvet Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler hileli kazanç Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler eksik tartı ve ölçü hepsi haramdır. Başkalarının kapılarını dinlemek Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler evlerinin içini gözetlemek de göz ve kulak hırsızlığıdır. Öğrencilerin kopya çekmesi de haksız kazançtır Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bir başka çeşit hırsızlıktır. Kopya şahsiyeti zedeler Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kişinin kendine güvenini yitirmesine yol açar.
1.4. Kıskançlık
Kıskançlık yani haset Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bir arkadaşımızın veya başkalarının başarılarını çekememektir. Onların yaptıkları Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler başardıkları işler karşısında eziklik duymaktır. Başkalarının üstünlüklerini çekememek Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kötü bir huydur Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler ruhsal bozukluktur. çoğu kıskanç kişiler Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bazen çılgınca işler de yapabilirler. Kıskançlık Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler onları saldırgan yapar. Yahut kıskandığı kişiye akıl almaz zararlar vermesine yol açar. Ama sonunda yine de kıskanç olan kişinin kendisi zarar görür. Kuran’ı kerim Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kıskançlığı reddederken Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler aç gözlülükten korunmuş kimselerin gerçek mutluluğa ulaşacaklarını bildirir. 2
Başkalarını kıskanmamalı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler onlara imrenmeliyiz. imrenmek Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler onların iyi hallerine özenmek demektir. imrenilecek insanları da takdir etmek gerekir. Ahlak açısından buna "gıpta etmek" denir. Peygamberimiz de bunu teşvik etmiştir. insan gıpta ederek yükselebilir.
1.5. Alay Etmek
İstihza yani alay etmek Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bir insanı hor görmedir yahut bir insanla söz Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler yazı veya hareketle eğlenme Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler onu aşağılama demektir .Alay etmek Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler İslam hoş görmediği davranışlardandır. Alay etmek de ruhsal bir rahatsızlıktır. Yalancılık gibi Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kıskançlık gibi alay etmek de insanı içten içe çökertir. Alay ettiği kişilerin düşmanlığını çeker. Herkes ondan uzak durmak ister. insan kendini büyük görmezse Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler alay etme alış kanlığından kurtulabilir. Bunun gibi insan kişiliğine saygı duyarsa Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler yine bu hastalık tan kurtulabilir .
1.6. Büyüklenmek (Kibir)
Kibir Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kelime olarak büyüklük Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler büyük olma Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kibirlenme Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler büyüklük taslama ve kendini başkalarından üstün tutma gibi anlamlara gelir. Kibir Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler İslam'da kötü huyların başında gelir. Tehlikeli bir davranış olan kibir Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler insanlar arasında kin doğurur. Toplum sal uyuşma ve kaynaşmayı baltalar Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler dostların gönüllerine nefret sokar. Zira kibirli in san Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kendisi için sevip istediğini öteki Müslümanlar için istemez. Kibirde benlik iddi ası bulunduğundan böyle birisi alçak gönüllü olamaz. Bundan dolayı kibiri ve kibirli insanı hiçbir din hoş görmez. Büyüklenen Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler böbürlenen kişi Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler hem çevresinde hem de
toplumda sevilmez. Çünkü böyle bir kişi Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler herkese tepeden bakar. Kendi dışındaki in sanları hakir görür. Hep kırıcı ve yıkıcı bir tavır içinde olur.
insanlar arasında büyüklenen Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler böbürlenen kişileri Yüce Allah Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler şu şekilde uyar maktadır. "...Yeryüzünde böbürlenerek yürüme..." 1 Yine Kuran'da Allah Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler "...0 (Allah) büyüklük taslayanları asla sevmez." 2 buyurarak Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kibirlileri sevmediğini belirtmektedir .
1.7. Kötü Zanda Bulunmak
insanlar Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kusursuz değildir. Bazen en yakın dostumuz bile Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bize karşı kırıcı ve incitici davranışlarda bulunabilir. Ancak bu gibi olayları büyütüp o dostumuz hakkın da kötü zanda bulunmamız Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler dostluk bağlarını koparabilir. Bu doğru bir davranış değildir. Yüce Allah Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler değil kötü zan Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler hatta zandan bile kaçınmak gerektiğini Kuranıkerim’de şöyle belirtmiştir; "Ey iman edenler! Zandan çokça kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin." 3 Burada kaçınmamız istenen zan Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kötü zandır. Ancak iyi zanda bulunmak gerekir. Aksi halde Allah'ın sevmediği davranışı yapmış oluruz.
Gerçek mümin Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kendisine karşı yapılan her kırıcı ve incitici davranışlara karşı kötü zanda bulunmamalıdır. Mümin dostlarını hemen terk etmemelidir. Çünkü dost kazanmak zor; ama kaybetmek kolaydır.
1.8. Başkalarının Özel Hayatını Araştırmak
İslam Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler Özel hayatın gizliliğine saygı duyar. Onun açığa vurulmasına karşı çıkar. Özel hayatın gizliliğinin korunmasından yanadır. Nitekim Kuran’da Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Ey iman edenler! Kendi evinizden başka evlere geldiğinizi fark ettirip ev halkına selam vermedikçe girmeyin. Bu Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler sizin için daha iyidir; herhalde (bunu) düşünüp anlarsınız. Orada kimse bulamadınızsa Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size "Geri dönün!" denilirse hemen dönün. Çünkü bu Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler sizin için daha temiz bir davranıştır. Allah yaptığınızı bilir." 4
1.9. Anne Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler Baba ve Büyüklere Saygısızlık Dinimiz Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler Allah'a kulluktan sonra Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler en önemli görevin ana ve babaya iyi davranmak olduğunu bildirir. Bu hususta Kuranıkerim’de şöyle buyrulmaktadır: "...Onlara "öf" bile deme..." 5 Bundan dolayı onlara iyi davranmalı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler istedikleri her şeyi yapmalıyız. Onların gönüllerini kırmamalı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler onları hoşnut etmek için özen göstermeliyiz. Ellerini öpüp hayır dualarını almalıyız. Bu bize Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler büyük bir manevi destek verir.
Annemiz Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler babamız Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler öğretmenlerimiz gibi büyüklerimiz Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bizim hayata daha iyi ha zırlanmamız için bize yol gösterirler Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler örnek olurlar. Bize iyi Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler dürüst olmayı öğretirler. Kötülere ve kötülüklere karşı bizi hep uyarırlar. Bütün bunlardan dolayı onlara saygı duyarız.
2. DİNİMİZİN SAKINMAMIZI İSTEDİĞİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR
2.1. Alkollü İçki İçmek
Alkolün bedende yaptığı yol açtığı çok çeşitli hastalıklardan başka Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler ruhsal bir takım zararları da vardır. Onun ruhi zararları daha çok Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler zihin Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler dikkat Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bilinç ve irade üzerinde görülür. Ayrıca ümitsizlik ve karamsarlık doğurur. Trafik kazaları Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler cinayetler Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler aile kavgaları ve hukuka aykırı her çeşit eylemde alkolün etkisi görülür. Ayrıca ruh ve akıl hastalıklarında da alkolün etkisi unutulmamalıdır.
Bireysel ve toplumsal zararlara yol açan alkollü içkiyi dinimiz de açık hükümlerle yasaklamıştır. Kuran’da içkinin yasaklanması aşama aşama gerçekleşmiştir. En sonunda Yüce Allah Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler şöyle buyurmuştur: "Ey inananlar! içki Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kumar Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi olan pisliklerdir. Bunlardan sakının ki kurtuluşa eresiniz." 1 İslam içkiyi yasaklamakla akla önem vermiştir. Çünkü alkol Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler aklı baştan alır. Aklın kontrolünü kaybetmesine yol açar .
2.2. Uyuşturucu Kullanmak
Uyuşturucu alışkanlığı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler bir hastalıktır. Bu kötü alışkanlık ve hastalığın nedenleri de çeşitlidir. Bunlar arasında insanın zaafları Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler sorumluluktan kaçışı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler eğitimsizlik sayılabilir. Ayrıca Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler insanların birbirini olumsuz yönde etkilemeleri ve kötü çevre şartları Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler Lükse ve gösterişe dayalı yapay hayatın verdiği tatminsizlik Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler manevi boşluk Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler ide al yoksunluğu Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler fakirlik ve yalnızlığın verdiği çaresizlik gibi hususlar da bu hastalığın nedenleri arasında gösterilebilir .
İslam Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler aynen içkiyi yasakladığı gibi uyuşturucu madde kullanımını da kesin bir ifadeyle yasaklamıştır. Zira Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler Kuran’da geçen içki yasağı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler sarhoşluk veren Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler insanın akli ve ruhi dengesini bozan bütün katı ve SIVI maddeleri kapsar .Nitekim beden ve ruh sağlığını bozduğu Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler sarhoşluk ve uyuşukluk verdiği için uyuşturucular da dinimizce yasaklanmıştır.
2.3. Kumar Oynamak
Dinimizin bizden sakınmamızı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler uzak durmamızı istediği alışkanlıklardan birisi de kumardır. Nitekim alkollü içki konusunda metnini verdiğimiz ayette Yüce Allah Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kumarın ve falcılığın da yasak olduğunu belirtmiştir.
İslam Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kumarın herhangi bir şeklini belirtmemiştir. Bunu yaparken onun anlamını ve doğuracağı sonuçları göz önüne alarak yasaklamıştır. Şekli ve metodu ne olursa olsun Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kumar Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler haramdır.
3. KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR NASIL BAŞLIYOR?
Bugün yapılan pek çok araştırmada kötü alışkanlıkların Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler nedenleri üzerine önemli bulgular elde edilmektedir. Buna göre merak Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler en başta gelen nedenlerdendir. Sonra kötü alışkanlık edinmiş kişilerle kurulan arkadaşlıklar gelmektedir. Bunlardan başka Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler can sıkıntısı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler stres Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler ailedeki huzursuzluklar gibi gerekçeler bu kötü alışkanlıklara sürüklemektedir.
4. KÖTÜ ALIŞKANLIK VE DAVRANIŞLARDAN NASIL KORUNALIM?
Önce kötülüğün zarar verdiğinin bilincine ermeliyiz. Bu bilinç ile bunlara başlama ve alışma nedenlerinden uzak durmalıyız. Bunun için merak ile de olsa dinimizce yasaklanan davranışları yapmamız gerekir. Olabildiğince bu alışkanlık ve davranışlardan uzak duran kişilerle arkadaşlık kurmalıyız. Ayrıca bunların yapıldığı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kötülüklerin yeşerdiği ortamlardan uzak durmalıyız. Özellikle hem kendimizin hem de dost ve yakınlarımızın böyle ortamlara girip çıkmalarının önüne geçmeliyiz
5. KÖTÜ DAVRANIŞLAR KARŞISINDA DUYARSIZ KALMAYALIM
Her insan Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler içinde yaşadığı toplumun üyesidir. Her birey Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler üyesi olduğu toplumun yerleşik düzenine uymalıdır. Unutmamalıyız ki toplum dışındaki insan tek başına ne yaşayabilir Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler ne de medeniyet kurabilir. Bundan dolayı ailenin Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler okulun Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler çarşının ve çevremizdeki her şeyin dirliğine Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler düzenine sahip çıkmalıyız Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler onları korumalıyız. Onları bozanlardan olmamalıyız. Hatta bu da yetmez; medeni cesaret sahibi olmalıyız. Kötü davranışların sahiplerini uyarmalıyız. Peygamberimiz de kötü davranış karşısında bir Müslüman’ın nasıl davranacağını şöyle dile getirmektedir: ''içinizden her kim Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler çirkin bir davranış veya hoş olmayan bir şey gördüğünde Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler onu eliyle değiştir sin. Bunu eliyle değiştirmeye gücü yoksa Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler diliyle değiştirsin. Buna da gücü yetmiyorsa Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler gönlünde o şeye veya harekete buğzetsin (tepkisini canlı tutsun)...'' Böylece peygamberimiz Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kötü davranışlar karşısında suskun kalmamamız gerektiğini açıkça belirtmektedir. Bu tutum Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler ayrıca sorumlu bir vatandaş davranışıdır.
6. BAŞKALARINA ZARAR VERMEK KUL HAKKI YEMEKTİR
Biz kendimize nasıl zarar verilmesini istemiyorsak Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler başkalarına da zarar vermemeliyiz. İslam dini Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler insan haklarına saygılı olunmasını emreder. Bunu yaparken Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler haksızlık yapmayı da yasaklamıştır. Kul hakkı kavramı ile ifade edilen Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler başkalarının hak ve hukukuna saygı Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler Kuranın ve hadislerin üzerinde durduğu hususlardandır.
Birinin işini engellemek Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler aleyhinde konuşmak; malını çalmak kul hakkı tanımamaktır. Bunun gibi güçlünün zayıfı ezmesi ve başkasına iftira atması da böyledir. Bunların yanında gözün gördüğü ve canın çektiği bir yiyecekten göreni faydalandır Mamak da Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler kul hakkına saygısızlıktır.
Bunlardan başka devletin malını çalmak veya yemek Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler milyonlarca vatandaşın hakkını yemektir. Aldığı ücretin Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler maaşın karşılığı kadar çalışmamak da kul hakkı yemektir .Haksız kazanç sağlamak Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler topluma ait şeylerden çalmak Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler insanlara zarar vermektir Kötü Davranışlar Nelerdir? - Kötü Davranışlara Örnekler yani kul hakkı yemektir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır