Tekil Mesaj gösterimi

Alt 21-02-2013, 04:13   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Teraziyi Kim Bulmuştur?

Teraziyi Kim Bulmuştur?


İ.Ö. 3500 dolaylarında Mısırlılar bulmustur.

Terazi Bir cismin veya maddenin kütlesini ölçmeye yarayan alet. En yaygın kullanılanı eşit kollu terazidir.

Teraziyle kütle ölçme işlerine tartma denir. Eşit kollu terazide tartma Teraziyi Kim Bulmuştur? ölçülecek kütle Teraziyi Kim Bulmuştur? bilinen kütlelerle mukayese edilerek yapılır. Bunlar da Teraziyi Kim Bulmuştur? orta noktasında bir bıçaksırtı bulunan terazi kolu ve bu kolun uçlarına asılı duran iki kefe vardır. Bir kefeye kütlesi ölçülecek cisim diğer kefeye bilinen standart kütleler konularak denge tesis edilir. Bu tartı sisteminde yerçekimi kuvveti her iki kefeye de aynı şiddette etkidiğinden tartı yerçekimi ivmesinden bağımsızdır. Yani eşit kollu teraziyle tartı dünya Teraziyi Kim Bulmuştur? ay ve diğer gezegenlerde yapılsa aynı sonuçlar alınır.

Günümüzde kullanılan hassas teraziler ki Teraziyi Kim Bulmuştur? bunlar laboratuvarlarda Teraziyi Kim Bulmuştur? ilaç ve kimya sanayiiyle Teraziyi Kim Bulmuştur? kuyumcularda kullanılır Teraziyi Kim Bulmuştur? iki kefeli eşit kollu veya tek kefeli olabilir. Tek kefeli olanlarda kütleyi doğrudan doğruya ibre üzerinden okumak mümkündür. Işıklı rakamlar bu kütleyi belirterek okumada kolaylık sağlar.

Çeşitli maksatlarla yapılmış teraziler mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır:

Coulomb terazisi veya burulma terazisi Teraziyi Kim Bulmuştur? mıknatısların meydana getirdiği manyetik ve elektrostatik kuvvetleri ölçmek için Coulomb tarafından yapılmıştır. Bu alet bakır veya gümüş telin burulmasına dayanır. Mohr terazisi Teraziyi Kim Bulmuştur? elektromanyetik terazi olup belli bir devreye etki eder. Laplace kuvvetlerini ölçmeye yarar. Cotton terazisi Teraziyi Kim Bulmuştur? on binde bir amperle bir amper arasındaki şiddetleri ölçebilir. Eötyös terazisi Teraziyi Kim Bulmuştur? yerçekimi kuvvetinin küçük değişimlerini ölçmek maksadıyla özellikle jeofizikçilerin kullandığı bir alettir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır