Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-03-2013, 04:53   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı

Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı


Öncelikle konuya süttozunun bir katkı maddesi gibi bakılmaması gerektiği kısmından girmek istiyorum. Süttozu yine kreması çekilmiş sütten elde edilen bir süt ürünüdür. Bilindiği üzere sütçülükte çok tezat bir hammadde durumu var. Satışların fazla olduğu yaz döneminde hayvan süt verimi %20-30 düştüğü için Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı iyi satışı olan firmalar süt sıkıntısı çekerler. Tabii ki yaz döneminde de bırakın kaliteli sütü Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı kötü özellikli süt bulmak bile çok zordur. Bu sebeptendir ki firmalar üretimlerini süttozu ile desteklerler. Yani vakum (evaporasyon) yapmak yerine kurumaddeyi süttozu ile yükseltirler. Kışında %20-30 inek süt verimi artar Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı aynı zamanda satışlarda düşeceğinden süt fazlalarını süttozu yapan firmalara göndererek kış için stok yaparlar. Bilindiği üzere sütü stok yapmanın en iyi yolu toz haline getirmektir.
Süttozu alımında dikkat edilecek en önemli noktalar:

süttozunda protein aralığı %34-38 arasında olmalıdır. Protein oranının yüksek olması yoğurt yapımı açısından önemlidir. Bilindiği üzere yoğurt protein pıhtısıdır.
Yağsız süttozunda yağ oranı önemli değildir. Yoğurt yapımındada genellikle yağsız süttozu kullanılır. Ancak süttozunda bitkisel yağ asitlerinin bulunmamasına özen gösterilmelidir. Bitkisel süttozu varlığı yabancı maddeler ile paçal yapıldığının göstergesidir.
Birim sütte ne kurumaddeyi ne kadar arttırdığının testi yapılır. yaklaşık olarak 9 Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı2 kg sütten 1 kg süttozu elde edilir. buradan yola çıkarak kurumadde testi yapılabilir
Ambalaj mutlaka dışarıdan hava almayacak şekilde kapatılmış olmalı. Bazı ithalatçı firmalar maalesef yurt dışından getirdikleri süttozlarının ambalajını açarak peynir altı suyu tozu yada bildiğimiz kahve kreması ile paçal yapıp tekrar kapatıyorlar ve piyasaya bu şekilde sunuyorlar.
Süttozunda mutlaka test kitleri yada tarım il kontrol laboratuvarı aracılığı ile antibiyotik testi yaptırın. Antibiyotik bulunması yoğurt yapımında işinizi zorlaştıracaktır
Topak yapmamış olmak Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı kolay çözünmek gibi fiziksel konularada dikkat edilmesi gerekmektedir


Üretimde kullanımına geçecek olur isek eğer tam süttozulu yani vakumsuz üretim yapılacak ise 13 kurumaddeli (refrakto değeri olarak) bir üretim yapılacak ise 1500 kg süte 50 kg süttozu kullanılmalıdır. Hesap olarak yapacak olur isek eğer ki ben uzun yoldan gösteriyorum.

vakumlu çalışır isek eğer 1500kg ürün için bize (1500*1 Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı3=1950) 1950 kg süt lazım olacaktır. 1950-1500=450 kg sütü biz süttozundan elde edeceğiz demektir. süttozunu hesaplayalım: Yani 1500 kg süte 450/9 Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı2=48 Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı9 kg süttozu ilavesi yapılmalı ki vakum yapmadan 1500kg lık 13 kurumaddeli yoğurt elde edelim. 2 torba (50kg) kullanmanız yeterlidir.
Eğer üretimde yarım vakum yarım süttozu kullanacak iseniz yine yukarıdaki hesaplamalardan giderek kullanacağınız süttozunu bulabilirsiniz. Süt durumuna göre süttozu Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı vakum+süttozu yada vakum çalışacağınızı hesaplayabilirsiniz.
Yanlız sadece süttozu çalışsanız bile mutlaka vakumdan yani evaporatörden buhar vermeden geçirin Yoğurt Üretiminde Süttozu Kullanımı en azından sütte rahatsız edici koku varsa onu uzaklaştırmış olursunuz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır