Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-03-2013, 04:18   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır

Kompozisyon Nedir Nasıl YazılırTürkçe dersinde hocanız gelir ve "Çocuklar şu konu hakkında bir kompozisyon yazacaksınız" der ve "Nasıl yazacağınızı biliyorsunuz Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır giriş Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır gelişme ve sonuç" diyerek devam eder ama güzel kompozisyon nasıl yazılır?

Giriş Bölümünün Özellikleri
Giriş bölümünde konu ve konuya bakış açısı belirtilir.

Giriş Cümlesi
Kısa ve ilgi çekici bir cümledir.
Bağlayıcı öğelerle başlanmaz. (Çünkü Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır Mesela gibi...)
Yazıda ele alınacak konuyu tanıtır; yazarın konuya nasıl bir yaklaşım getireceğini sezdirir.

Genelden özele (tümden gelim) yazılmış paragraflarda Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır paragrafın giriş cümlesi aynı zamanda paragrafın ana düşüncesidir.
Tanımlama Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır açıklama Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır soru cümlesi biçiminde kurulabilir.

Gelişme Bölümünün Özellikleri
Gelişme bölümü
Konuyu açıklayan Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır ana düşüncenin ortaya çıkmasına katkıda bulunan yardımcı düşünceleri içerir.

Konu Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır bu bölümde açılır. Bunun için de örneklerden benzerliklerden Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır karşıtlıklardan Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır tanık göstermelerden yararlanılır.

Ayrıntılar Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır gelişme cümlelerinde birbirini tamamlayarak Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır birbirine Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır bağlayıcı öğelerle bağlanarak sıralanır.

Gelişme bölümündeki paragraflardan her biri Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır dil ve düşünce yönünden kendisinden önceki ve sonraki paragrafa bağlıdır.
Tüme varım yöntemiyle yazılan yazılarda ana düşünce Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır gelişme cümlelerinden biri olabilir.

Sonuç Bölümünün Özellikleri
Sonuç bölümü Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır belli bir bakış açısı doğrultusunda geliştirilen konunun açıklandığı Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır amaçlanan sonuca ulaştırıldığı Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır konunun bir yargıya bağlandığı bölümdür.

Sonuç Bölümü
Dil ve düşünce yönünden kendinden önceki paragrafa bağlıdır.
Kısa bir biçimde kurulan bu bölüm Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır toparlayıcı ve özet niteliğinde olan bağlayıcı öğelerle (kısaca Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır özetle Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır denilebilir ki) başlayabilir.
Tüme varım yöntemiyle yazılmış yazılarda Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır ana düşünce bu bölümdedir.
Öykü Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır roman Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır anı gibi türlerde anlatılan olayın bitiş durumunu içerir.

Yazıda Başlık
Bir yazıya verilen ada başlık denir.
Başlık Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır bir yazının neyi anlattığını Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır ya da bu yazının yazılma gerekçesini sezdirecek bir özellik gösterir. Kısaca konuyu tanıtan Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır ana düşünceyi birkaç sözcükle yansıtan sözdür. Başka bir deyişle başlık; konu - ana düşünce uyumunu yansıtan bir özellik gösterir.
"Bu yazıya en uygun başlık hangisi olabilir?" Şeklindeki sorularda Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır bu açıklamalar dikkate alınarak başlık saptanmalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır