Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-03-2013, 05:22   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar?

Güneş Saati Nedir Ne İşe Yarar?

Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar?


Günümüzde zamanımı istediğimiz gibi ayarlamak Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? öğrenmek ve ayarlamak çok basittir. Çünkü neredeyse herkeste mutlaka bir saat vardır. Saatin bize sunduğu yararları saymaya kalksak zamanımız yetmez sanırım. Bizim için bu kadar önemli olan saati ilk defa hangi medeniyet Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? nasıl kullandı acaca? İlk saatler günümüzde kullandığımız saatlere benziyor muydu acaba? Buna hemen “hayır” diye cevap verebiliriz tabiki. Günümüzde kullandığımız dijital ve mekanik saatler geldiğimiz teknolojik noktanın eserleridir hiç kuşkusuz. İlk saatlere baktığımızda ise karşımıza insanların güneş ışınlarının boylarıyla zamanı ölçüktükleri güneş saatlarti çıkıyor. İşte güneş saatiyle ilgili detaylar;İlk defâ düşey olarak düzenlenen bir çubuk şeklinde kullanılmış ve gölge uzunluğuna göre günün zamânı tesbit edilmiştir.Eski Yunanda değişik güneş saatleri kullanılmıştır. Pergalı Apollonius M.Ö. 250 konik kesit kullanarak daha da hassas saat elde etmiştir. Ptolemi ise kurduğu düzende gölgeleri çeşitli eğik düzlemlerde gösterir saat geliştirmiştir. Atina’daki bir kulede M.Ö. 100 yılından kalma sekiz güneş saati bulunmaktadır. Roma’da ise M.Ö. 290’da ilk güneş saati ortaya çıkmıştır.Müslüman Araplar Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? güneş saatine çok önem vermişler Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? yatay Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? düşey ve eğik düzlemli çok değişik türlerini geliştirmişlerdir. Bâzı eski câmilerin duvarlarında veya uygun yerlerinde güneş saatleri vardır. Trigonometri prensiplerini kullanarak düzeni ve îmâlâtını basitleştirmişlerdir. M.S. 13. yüzyılda Ebü’l-Hasan saat çizgilerinin silindirik Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? konik ve diğer yüzeylerde belirtilmesi üzerinde çalışmalar yapmıştır. İlk mevsimler için eşit saatin kendisi tarafından ortaya çıkarıldığı kabul edilir. Ancak mekanik saatin ortaya çıkmasıyla güneş saatinin kullanış alanı azalmıştır. Müslümanların saate verdikleri önem Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? namaz vakitlerinden kaynaklanmaktaydı. Meselâ Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? büyük âlim Abdülhak Sücadil’in Farsça Mesâil-i Şerh-i Vikâye kitabında güneş saati şu şekilde anlatılır:

“Güneş gören düz bir yere Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? bir dâire çizilir. Bu dâireye Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? önce Hind Müslümanları tarafından kullanıldığı için Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? “Daire-i Hindiyye” denir. Dâirenin ortasına Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? çapının dörtte biri kadar uzun Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? dik bir çubuk dikilir. Bu çubuğun gölgesi Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? sabah vakti Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? dâirenin dışına kadar uzundur ve batı tarafındadır. Güneş yükseldikçe Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? gölge kısalır. Gölgenin ucunun Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? dâireye girdiği noktaya işâret konur. Güneş gün ortasına gelince Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? gölgenin boyu en küçük olup Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? sonra tekrar uzamaya başlar ve doğu tarafından dışarı çıkar. Çıktığı noktaya da işâret konur. Bu işâretlenen noktalar arasındaki dâire yayının ortası ile merkez arasına düz bir çizgi çizilir. Bu Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? oranın nısf-un-nehâr «gün ortası» çizgisi olur. Gölge ucu bu çizgiye gelirse gün ortası olur. Gölge bu hattan ayrıldığında öğle namazı vakti başlar. Çubuğun gölgesi Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? çubuğun boyunun bir veya iki katı kadar daha uzayınca ikindi vakti başlar.”

Güneş saatinin çalışma prensibi Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? güneşin gökteki hareketi ile ilgilidir. Bu görünür hareket dünyânın kendi ve güneş etrâfındaki dönüşü ile alâkalıdır. Ancak Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? güneş saatinin hassaslığı için gözönüne alınması gereken başka üç tesir daha vardır: Bunlardan ilki Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? dünyânın güneşi odak kabul ederek hareket etmesi; ikincisi Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? yörüngenin elips olması ve üçüncüsü Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? dünyânın dönme ekseninin eğik olmasıdır.

Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar?


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır