Tekil Mesaj gösterimi

Alt 10-03-2013, 06:42   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında

Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği HakkındaMuhteşem Türk musikisinin gelişme ve kökleşme temellerinin ilk yılları Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarının biraz öncesi ve biraz sonrasından itibaren görülmektedir.
Türk musikisi tarihi incelenirken Tarih bilimcileri ile etno-müzikologların bu konuda Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında devirlere bölme düşüncelerinde bazı farklılıklar görülmektedir. Eldeki verilere göre Türk musikisinin tarih yönünden incelenmesinde Osmanlı öncesi Türk musikisi yani Fârâbi’den (870-950) Safiyüddin Urmevi (1237-1294) ye kadar olan devir “İlk Ortaçağ” Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında Abdükkadir Merâganî (1360-1435) den Şehzade Korkut (1467-1513) a kadar olan devir “Ortaçağ” ve Itrî (1640?-1711) den günümüze kadar olan devir de “Yeni ve Yakınçağ” olarak tasnife tabi tutulabilir.
Çoğunlukla Tunus’ta yaşamış olan Baron Rodolphe D’Erlanger (1872-1932) isimli Fransız müzikoloğu ölümünden önce 1920’li yıllarda edindiği musiki yazmaları üzerine çok geniş bir çalışma yapmış ve bu arada; Fârâbî Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında İbn Sina Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında Safiyyüddin Urmevî Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında Lâdikli Mehmet Çelebi gibi büyük Türk musikişinasları ve sistemcilerinin yazmalarını inceleyerek 2857 sayfayı kapsayan 6 ciltlik büyük bir eser meydana getirmiştir. Fakat ne yazık ki bu devasa eserinin adını “La Musique Arabe” (Arab Musikisi) koymuştur. Sebebi de gayet açık anlaşılmaktadır ki Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında incelenen yazmaların Arap dili ile yazılmış olmasından ve yazar adlarının da Arap isimlerine benzemesinden Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında ortaya konan bu eserin musikisi de elbette “Arap Musikisi” olacaktır. Aradan geçen uzun yıllar içinde Türk kültür âleminden hiç kimse bu konu ile bilgilenmemiş ve ilgilenmemiştir. Ve bu yayın ilk defa musiki alimimiz H.Sadettin Arel tarafından 1950 yılında Türk kültür alemine tanıtılmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır