Tekil Mesaj gösterimi

Alt 11-03-2013, 07:37   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Pamuğun Dünya Ekonomisindeki Yeri Nedir

Pamuğun Dünya Ekonomisindeki Yeri Nedir


Pamuk değişik kullanım alanlarıyla dünyada tarım sanayi ve ticaret sektörlerinde önemli konumu olan ürünlerden birisidir. Artan dünya nüfusuna paralel olarak sanayileşen ve kalkınan toplumlarda refah düzeyinin yükselmesi dünya pamuk tüketimini artırmış ve tüketim son yıllarda 19.5 milyon ton civarına yükselmiştir. 1996-1997 sezonunda dünyada 35 milyon hektarlık bir alanında 20 milyon ton lif pamuk üretilmiş ve dünya lif verimi 567 kg/ha olarak gerçekleşmiştir.
Ülkemiz 7 yüz bin hektarlık ekim alanı 8 yüz bin ton tutarındaki lif üretimi ve 1.125 kg/halık lif verimi ile dünya pamuk üretiminde altıncı sırada yer almaktadır ve pamuk ipliğini başlıca İtalya Belçika İngiltere İsrail ABD Almanya ve Mısıra ihraç etmekteyiz.
Son yıllarda gelişen tekstil sanayimiz ülkemizi pamuk ithal eden bir ülke konumuna getirmiş ve bu durumun GAPın muhtemel tamamlanma tarihi olan 2010 yılına kadar sürmesi beklenmektedir.
Pamuk tarımına dayalı kaynakların (tekstil ve benzeri) ülkemiz açısından stratejik öneme sahip olan dışsatım gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturduğu gözönüne alınırsa pamuğun ham olarak ihracı yerine tekstil ürünleri olarak ihraç edilmesi dış ticaret dengesi dengesi açısından çok önemlidir. Pamuk sadece tekstil sanayii için değil yağ sanayi açısından da önemli bir tarım ürünüdür. Yan ürün olarak çekirdek kapçığı ve küspesi de değerli bir hayvan yemidir. Pamuk katma değer kazandıran bir ürün olmasının yanısıra iyi bir istihdam kaynağı da oluşturulmaktadır.
Pamuğun önemini artıran bir hususta iklim koşulları bakımından dünya pamuk üretim alanlarının çok sınırlı olmasıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır