Tekil Mesaj gösterimi

Alt 12-03-2013, 08:08   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kaç Tane Ayın Evresi vardır İsimleri Nedir?

Kaç Tane Ayın Evresi vardır İsimleri Nedir?


Ayın evreleri 4 tanedir.

Bunlar;

1)YENİ AY:

Ay'ın Güneş hizasından yeni ayrıldığı andır. İncecik görünümü ile Güneş'in batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay Kaç Tane Ayın Evresi vardır İsimleri Nedir? Dünya ile Güneş arasında olduğundan dolayı Güneş'e dönük olan parlak yüzü Dünya'dan görülmez.

2) İLK DÖRDÜN :
Yeni Ay'dan 7 Kaç Tane Ayın Evresi vardır İsimleri Nedir?5 gün sonraki görünen durumdur. Ay Kaç Tane Ayın Evresi vardır İsimleri Nedir? Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay'ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya'dan gözlenir. Bu döneme Ilk dördün denir.

3) DOLUNAY :

Yeni ay'dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay Kaç Tane Ayın Evresi vardır İsimleri Nedir? Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş'le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş'ten aldığı ışınları Dünya'nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya'nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

4) SON DÖRDÜN :

Ay'ın Dolunay'dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya'dan görülme evresidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır