Tekil Mesaj gösterimi

Alt 13-03-2013, 02:22   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler BitkilerKıyı kesiminin başlıca ürünleri pamuk Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler susam Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler yer fıstığı Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler turunçgiller Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler muz Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler zeytin Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler incir Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler üzümdür Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler Bu kesimde yapılan bitkisel üretimi farklılaşmış dalı da özellikle Antalya ve Mersin dolaylarında yoğunlaşmış olan turfanda sebzecilik ve seracılıktır; üretim özellikle son 10 yıl içinde hızla artmıştır.
Göller yöresi ve Teke yöresinin iç kesimlerindeki tarımsal etkinlik ise iklim ve toprak özelliklerine bağlı olarak hemen hemen tümüyle farklı bir nitelik taşır. Bu kesimde daha çok kuru tahıl tarımı egemendir. Sulana bilen alanlarda ise iklim koşullarına uygun sanayi bitkileri ve meyveler yetiştirilir. Bu yörelerdeki dağlık alanlar hem ovaların doğal su deposu hem de yazın ovalardan getirilen sürüler için yaylak işlevi görür. Tarım takviminin farklı oluşu yüzünden Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler dağlık alanlardaki kırsal kesimde yaşayan halkın birbölümü zaman zaman aşağıdaki ovalara inerek tarla işlerinde çalışır.
Modern tarım teknikleri kullanıldığından üretim miktarı fazladır. Yetiştirilen birçok ürünün Türkiye içindeki payı yüksektir. Türkiye pamuk üretiminin %41 gül yaprağı ve muz üretiminin tümü turunçgillerin %89 Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler
yer fıstığı üretiminin % 90 Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler soya üretiminin %91 Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler karpuz üretiminin %29 Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler domates üretiminin %21 Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler üzümün %17 ve zeytin üretiminin de %15 Akdeniz Böl’nden sağlanır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır