Tekil Mesaj gösterimi

Alt 13-03-2013, 02:46   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır?

Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır?Kömürler çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Üç tip kömür vardır: antrasit Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? taş kömürü ve linyit.
Antrasit en değerli kömür türüdür. %95 i karbondan oluşur. En sert kömür türü olup yandığında diğerlerinden daha fazla ısı verir. Taş kömürünün %70’i Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? Linyitin %50'sinden daha az bir kısmı Kömürler organik olgunluklarına göre linyit Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? alt bitümlü kömür Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? bitümlü kömür ve antrasit tiplerine ayrılırlar.
Linyit ve kısmen alt bitümlü kömürler genellikle yumuşak Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? kolayca ufalanabilen ve mat görünüştedirler. Bu tip kömürlerin ana özelliği göreceli olarak çok yüksek nem içerirler ve karbon içerikleri düşüktür. Antrasit ve bitümlü kömürler ise genellikle daha sert Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? dayanıklı Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? siyah renkli ve camsı parlak görünüştedirler. Göreceli olarak nem içerikleri daha düşük olup Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? karbon oranları daha yüksektir.
Jeolojik olarak kömürlerin yaşları 400 milyon yıl ile 15 milyon yıl arasında değişir. Genellikle yaşlı kömürler daha kalitelidir.
Kömürler mikroskobik homojen bileşenlerine göre çeşitli kayaç tiplerine de ayrılır. Bu sınıflandırma kömürün türediği malzemeyi ve kömürleşme süreçlerini ele aldığından Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? aslında genetik bir sınıflandırmadır. Bu sistemde kömür dört temel tipe ayrılır: vitren Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? klaren Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? düren ve füzen.
Bir başka sınıflandırma sistemi de kömürün ticari değerine yer verir madde içeriğine ve içerdiği katışıklar dikkate alınır.
Kömür; çok eskilerden beri enerji üretiminde Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? sentetik boyaların çözücülerin Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? ilaçların hazırlanmasında ara madde olarak ve çeşitli hoş kokulu maddelerin elde edilmesinde kullanılmaktaydı. Ayrıca kömürün yakılmasıyla elde edilen gazlardan yakıt olarak yararlanılır
Linyit Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? kahverengi kömür de denilen ve tamamına yakını termik santrallerde yakıt olarak kullanılan kömür sıralamasında en alt sırada yer alan bir kömür çeşitidir.
Linyitin ısıl değeri (kalorifik değer) düşük Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? barındırdığı kül ve nem miktarı fazladır. Buna rağmen yerkabuğunda bolca bulunduğu için başta Almanya Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkeler olmak üzere sıklıkla kullanılan bir enerji hammadesidir.
Linyit Türkiye'nin birçok bölgesinde çıkartılmış ve halen çıkarılmaya devam etmektedir. Bu bölgelerden bazıları Kahramanmaraş ili Afşin ve Elbistan ilçesi Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? Ankara ili Nallıhan ilçesi (Çayırhan) Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? Kütahya ili Seyitömer ve Tavşanlı ilçesi Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? Manisa ili Soma ve Muğla ili Yatağan ilçesinde Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? Adana ili Kozan ilçesinde çıkartılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır