Tekil Mesaj gösterimi

Alt 20-03-2013, 06:47   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir?

İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir?


Şu maile bir cevap yazayım..Şu dosyaya da bir göz atmam lazım... diye iş yerinizde saatlerinizi geçiriyor İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? telefonunuza gelen mailleri kontrol etmeden duramıyor musunuz? Bekleyen işleriniz yüzünden vicdan azabı duyuyor İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? kendinize zaman ayırıp sinemaya gittiğinizde huzursuz mu oluyorsunuz?
Bağımlılık Uzmanı Prof. Dr. Kültegin Ögel sizin bir işkolik olabileceğinizi söylüyor.

İşkolizmin tedavisi için İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? diğer bağımlılıklar gibi önce kabul edilmesi gerekiyor. Küreselleşme rekabeti artırırken çalışanların üzerindeki baskı da günden güne artıyor. Uzun mesai saatleri İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? akıllı cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar sayesinde ofis dışında da devam ediyor. Başarma arzusuyla yola çıkıp "çalışmaya son verememe" noktasına ulaşıldığında ise tehlike çanları çalmaya başlıyor. Prof. Dr. Kültegin Ögel İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? bir tür bağımlılık olan işkolikliğin tedavi edilmediği takdirde depresyona yol açan bir hastalık olduğunu söylüyor.

Kimlere işkolik denir?

İşkoliklik aslında çok çalışmak olarak kabul edilir ama değildir. Bazen gerektiği için de çok çalışabiliriz. Ama işkolizm "çalışmayı durduramamakla" ilgilidir. Davranışsal bir bağımlılıktır. Kimyasal olarak beyinde yaratılan değişiklikler bağımlılık yaparken İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? davranışsal olarak geliştirdiğimiz alışkanlıklar sonucu da beyin değişiyor. Bu yüzden yanlış olduğunu bildiğimiz halde bazı davranışlarımızı sürdürüyoruz. Çünkü aslında o davranışı biz değil beynimiz yürütüyor.

Bu bir hastalık mıdır?

Kişinin psiko-sosyal işlevlerini yani yaşamını bozduğu için işkoliklik hastalık olarak kabul ediliyor. Mide ülserindeki gibi hafif bir ağrınız varsa ve sizi çok rahatsız etmiyorsa sorun yoktur ama çok ağrınız varsa ve yemek yiyemiyorsanız hasta olduğunuz kesinleşmiştir. İşkoliklik için de bu durum geçerli. Hayatınızı etkileyip size zarar vermeye başladığında işkolikliğiniz artık hastalık haline gelmiştir. İş kültürü işkolikliği destekleyebilir.

Bulaşıcı mıdır?

İşyeri ortamı ve kültürü de işkolikliği etkileyebilir. Eğer yanımda biri işkolikse ben de ona yetişmek için işkolik olmaya İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? ona benzemeye başlıyorum. Patronum işkolikse ben işkolik değilsem çok dikkat çekerim diye düşünüyorum. Dolayısıyla kişiler zamanla çok çalışmanın normal olduğunu ve çalışmayı durdurmamayı bir kural olarak düşünmeye başlıyor.

Aynı ortamda herkes işkolik olmuyor neden?

Kişilerde işkolikliği destekleyen dört ana faktör var: Duygularını kontrol edememek İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? dürtüsellik İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? ödülseverlik ve aidiyet hissi. Aidiyet hissini "Oraya ait hissediyorsam orada rahatımdır" olarak tarif edebiliriz. O yüzden bazı işkolikler İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? işte çok başarılıdırlar ancak hayatın başka alanlarında başarılı değillerdir. O zaman bu kişi ne yapacak? Kendini işe ait hissediyorsa oraya daha çok zaman ayıracak. Ödülseverlik ise haz almak İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? başarı kazanmaya bağımlılıktır. Dürtüsellik kişinin içinden gelen şeyi durduramamasıdır. Tam işi bitirecekken "Şuna da bir bakayım" der. Duygularını kontrol edememek ise iş yapmadığı zaman kişinin kendini kötü hissetmesi İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? diğer sorunlarını düşünmemek için işi İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? çalışmayı tercih etmesidir.

İnsanları işkolik olmaya yatkın hale getiren etkenler var mı?

Kişi aşırı sorumluluk sahibi ise ve sorumluluk almadığı zaman suçluluk duyuyorsa İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? kendisi için bir şey yaptığında bu çevresi tarafından ayıplanan ve eleştirilen bir durumsa İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? işkolikliğe yatkın hale gelebilir.Hep üretmeye yönelik bir aile ortamında büyüdüyse o zaman "Ben kendime zaman ayırmamalıyım İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? sorumlu olduğum işleri çözmeliyim" diye düşünce geliştirebilir. Başarısız eleman mükemmeliyetçi bir işkolik olabilir.

İşkoliklerin sizin gördüğünüz tipik özellikleri var mı?

İşkoliklerin gördüğüm önemli bir özelliği genelde "yorulunca" mola vermeleridir. Halbuki yorulunca mola vermenin İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? performansa önemli bir pozitif katkısı olmadığını biliyoruz. Yorulmadan ara vermek İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? yani belli periyotlarla mola vermek ise zihne bir tazelenme sağlayacağı için performansı pozitif etkiler.

Bir işkolik her zaman başarılı mıdır?

Bu dört faktörün dışında işkolizme en çok mükemmeliyetçi kişilerde rastlıyoruz. İki tür mükemmelliyetçi var İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? narsist ve obsesif. Obsesifler titiz ve detaycılar İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? "Her şey tam olsun İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? doğru olsun" diyenler. Narsistler ise "Ben en iyisini yaparım İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? en iyisi olmalı İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? daha iyisi varsa o da olmalı" diyenler. Bunlar en mükemmeli yakalamaya çalışırken hiç işe başlayamıyor İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? hiç adım atamıyor İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? en baştaki işi yapamıyorlar. Bu da başarısızlığı getirebiliyor. Türkiye'de işkolikliğin nedeni sınırların belirsizliği.

Türkiye'de işkolizmin gelişiminde bir farklılık var mı?

Yurtdışında işlerin belli kuralları var; Türkiye'de ise sınırlarımız ve kurallarımız çok net değil İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? dolayısıyla daha çok çalışabilir ve daha çok puan alabilirsiniz. Yurtdışında gereğinden fazla iş yaptığınızda eleştiri alabilirsiniz. O yüzden bizde işin ucu kaçabiliyor. Kişinin iş dışında heyecan duyduğu bir uğraşı olmalı.

İşkolikler nasıl iyileşebilirler?

Öncelikle kişinin işkolik olduğunun farkına varması ve "Bu bana zarar veriyor" demesi gerek. Ancak bu şekilde tedavi için bir adım atabiliriz. Kişinin probleminin nerede olduğuna ve hayatında başka bir şey olup olmadığına bakıyoruz. Hayatında bir şey derken hobi gibi iş dışında bir uğraş İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? heyecan duyduğu bir aktiviteyi kastediyorum. Eğer yoksa kişinin bir hobi edinmesi gerekiyor. Hobisi olması ve hobisine zaman ayırdığında suçluluk duygusu yaşamamasını amaçlıyoruz. Tedavi olmazsa önce "Tükenmişlik Sendromu" ve arkasından depresyon gelişiyor. Sınır kaybolduğunda depresyon kaçınılmaz.

Geçmişe göre işkoliklik artıyor mu?

Eskiye göre günümüzde geçerli olan kent yaşamında modernizmle birlikte artan başarı verekabet daha önemli İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? işyerine ait olma duygusu daha fazla. Bunlar işkolizmi artıran faktörler. Bu şekilde ilerlediği sürece de artacaktır. Yeni nesilde de hep daha iyi olmak isteğinden kaynaklanan bir işkoliklik eğilimi var. Gelişen teknoloji de insanları daha çok ofise bağladığı için işkolizmi artıran bir unsur.

İş dışında da mailler sürekli telefonlardan kontrol ediliyor İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? bu normal mi?

Bu durumda işle diğer hayat arasındaki sınır kayboluyor. İki hayatın nerede başlayıp nerede bittiğinin limitleri kayboluyor. Bu yüzden "iyi bir şey değil" diye düşünüyorum. İşte iş yapılır İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? eğlenilirken de eğlenilir. Hem çocuğa bakıp hem maillerinize bakıyorsanız sınırlar belli değildir. Tersten de aynı şey geçerli. İşyerinde çocuğumla konuşuyorsam bu durum patronun hoşuna gitmez. Yaşamlarımızın sınırlarının net olması gerek. Hobilerin yeri ayrı olacak İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? işin yeri ayrı olacak.

İşkolikliğin kriterleri

İşkoliklik 7 bağımlılık kriteri ile belirleniyor.
1- Çalışmayı durduramamak
2- Boş zaman aktivitelerine çok az zaman ayırmak ya da hiç zaman ayırmamak
3- Çalışmadığı zaman kendini rahat hissedememek
4- Çalışmaktan dolayı diğer sorumluluklarını ihmal etmek
5- Kendisine zarar vermesine rağmen çalışmaya devam etmek
6- Zamanın büyük bölümünü iş ile ilgili geçirmek
7- Çalışmaya ayrılan süreyi giderek artırmak

Bir kişide yukarıdaki kriterlerden 3 tanesinin olması işkolik olduğunu gösteriyor.

İşkolik nasıl yönetilir?

1. Hedefi iyi koyun.
2. Motive edin İşkolizm Nedir? İşkolizm Belirtileri Nelerdir? iyi bir şey yaptığı zaman övün.
3. Mola vermesini öğretin.
4. Limit koyun.

Kaynak: Acıbadem Sağlık


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır