Tekil Mesaj gösterimi

Alt 26-03-2013, 11:20   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Duyma Ve Konuşma Engelli Kişiler Nasıl İletişim Kurarlar?

Duyma Ve Konuşma Engelli Kişiler Nasıl İletişim Kurarlar?

İşitme konuşma engelli insanlarla iletişim kurmak için ''işaret dili''denilen bir yöntemden yararlanılmaktadır.Televizyon programlarında işaret dilini kullanan spikerler vardır.Bu tür programalar işitme ve konuşma engelli insanalar için önemlidir.

İşaret dili:
Bazı nesne ve fikirlerin işaretlerle anlatılmasından oluşur. İşaret dili konuşulan dillerin yapılarından farklı bir gramatik yapıya sahip bir dil olarak işaretlerle (el kol biçimleri hareketler) ifade edilen bir iletişim sistemidir. İşaret dili daha çok doğuştan engelli olup eğitim görmemiş işitme engelli bireylerin kullandığı bir yöntem olarak bilinmektedir.

Parmak alfabesi:
Belirli bir dilin harflerini parmaklarla görülür hale getirmeye dayanır. Bu yönteme göre işitme engelli kişi parmaklarıyla havada yazı yazarak iletişim kurar. Daha çok yazı dilini bilenler tarafından kullanılır. Bu yöntemin etkililiği o dilin harflerinin parmakla anlatıma uygun olmasına bağlıdır.

Belgili (işaretli) konuşma: Dilin konuşma seslerini elle belirtmeye dayanmaktadır. Her ses için bir özel işaret kullanılmaktadır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır