Tekil Mesaj gösterimi

Alt 26-03-2013, 09:16   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler?

Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler?-Orman Yangınların Kimler Zarar Görür?

Orman yangınlarının etkileri orman örtüsünün tabiatına ve yangının şiddetine bağlıdır Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler? Orman yangınları küçük zararlardan tutun da ormanın hem koruyucu ve hem de iktisadi faydalarını gelecek nesillere taşıyacak şekilde tamamen tahribine kadar büyük zararlar meydana getirebilir Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler? Orman yangınlarının çoğuna insanlar bilerek veya bilmeyerek neden olur: Hava şartları ise yangınlarda önemli bir çevre ve tetik faktörüdür Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler? Her yıl yıldırımların sebep olduğu yangınlar Türkiye’de yaklaşık olarak 140 hektarlık ormanı tahrip eder Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler?

Nedenleri %98 Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler?8 gibi büyük bir oranda kasıtlı veya kasıtsız insan etkisine bağlı olsa da orman yangınlarının oluşum yerlerine dikkat edecek olursak meteorolojik şartların etkisini açıkça görebiliriz Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler? Meteoroloji parametrelerinin yanıcı madde (yakıt) üzerinde meydana getirdiği nem değişimleri hem yangın riski açısından hem de yangın çıktıktan sonra hareket yönünün belirlenmesinde çok büyük bir öneme sahiptir Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler? Yakıt nemi havanın bağıl nemi ve sıcaklığına bağlı olarak gün içerisinde değişim göstermektedir Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler? Ülkemizdeki yangınların %83 Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler?3’ü Haziran – Ekim ayları arasında meydana gelmekte ayrıca çıkan yangınların %32 gibi önemli bir kısmı 12:00 – 15:00 saatleri arasında yani yakıt nem kapsamının en düşük olduğu dönemde meydana gelmektedir Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler?

Orman varlığımızın yangınlarla tahrip olması sonucu; başta çevre kirliliği olmak üzere birçok olumsuzlukla karşı Çıkan yangınlar tarihi ve doğal zenginlikleri yok etmekte ve bu da turizm sektörünü olumsuz etkilemektedir Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler?

Bugün Türkiye’de hayvan varlığımızın büyük çoğunluğu açık alanda veya ormanlarda otlatılmak suretiyle beslenmektedir Yangınlar neticesi bu imkanlar ortadan kalkmakta hayvanların beslenmesi zorlaşmaktadır Ormanların yanarak zarar görmesi sonucu şehir hayatına sağladığı faydalar ortadan kalkmakta toplum piknik yerleri orman parkları ve av sahaları gibi çok gerekli olan estetik ve sportif ihtiyaçlara uygun alanlar ortadan kalkmaktadır Ormanların gerektiğinde yurt savunmasında temin ettiği gizleme imkanları ortadan kalkmaktadır Orman yangınları sonucu ormandaki tüm ekosistem ortadan kalktığından ekonomiye olan katkısı da yok olmakta ve toplum yaşamı olumsuz etkilenmektedir Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır